Eelmisel reedel toimus Brüsselis suur põllumeeste meeleavaldus, millega protesteeriti plaanitavate rohekitsenduste vastu põllumajanduses.
Belgia pealinna toodi meeleavalduse raames hinnanguliselt 2700 traktorit. Protesti organiseeris Flandria ja Ida-Belgia põllumehi koondav ühendus Boerenbond, vahendab LifeSiteNews.
Põllumeeste protesti põhjuseks on Flandria regionaalvalitsuse plaanid, mis puudutavad lämmastikusaaste vähendamist Euroopa Liidu rohepöördealgatuse raames.
Regionaalvalitsus avaldas lämmastikusaaste vähendamise plaanid juba eelmisel suvel. Nüüd minnakse kavatsusega edasi ja põllumehed näevad neis väga suurt ohtu kohalikule põllumajandusele.
„See on majanduslik ja sotsiaalne katastroof," sõnas Boerenbondi kõneisik Nele Kempeneers. „Paljud talud peavad vähendama loomade arvu või loobuma üldse põllumajandustegevusest."
Plaanitavad kitsendused põllumajandusele on vaid üks faktor rohepöörde probleemidest. „Iga päev loobub põllumajandusega tegelemisest keskmiselt kaks talu. Kuna noored ei võta talusid üle, siis väheneb talude arv süstemaatiliselt igal aastal. On piisavalt põhjuseid, miks noored tahavad põllumajandusest eemale hoiduda: ranged keskkonnaregulatsioonid, madalad hinnad ja ebakindlus investeeringute tegemisel. Täna puudub selge raamistik, et põllumajandustootjad saaksid normaalselt majandustegevust arendada," lausus endine karjakasvataja ja piimatootja Marnix von Mello. Von Mello sulges oma põllumajandustootmise siis, kui ta sai valitsuselt „punase hoiatuse" tema tootmise lämmastikusaaste kohta. Viimase 13 aasta jooksul on põllumajandustegevusest loobunud 14 protsenti Belgia taludest, varasemast 27 253 talust on jäänud alles 23 321 ja see number pidevalt väheneb.
Boerenbond ei ole oma protestides üksi. Teda toetavad Belgia piimatööstuse ühendus (BCZ), Belgia toiduassotsiatsioon (BFA), Belgia lihatootjate föderatsioon (FEBEV) ja Belgia lihatöötlejate föderatsioon (FENAVIAN).
Kõik mainitud ühendused on oma seljad kokku pannud nõudmaks valitsuselt selget tulevikuvaadet põllumajandustootmise säilimisele ja edasisele arengule. Siinjuures peetakse väga oluliseks kohaliku toidutootmise säilimist. „Ma vajame oma põllumehi", on ühenduste seisukoht.
Rohepöörde lammutavate piirangute vastu protesteerivad ka tšehhid. „Kui me aktsepteerime praeguse valitsuse kavandatud uut põllumajandustoetuste jagamise poliitikat ja püüame iga hinna eest teostada Euroopa Green Deal'i eesmärgid nii lühikese ajaga aastaks 2030, siis muutub Euroopa toit kalliks luksuseks, mida ei saa mitte kõik enam endale lubada," sõnas Tšehhi põllumajandusliidu esimees Martin Pýcha.
Protestid rohepöörde põhjendusel põllumajandusele seatavate piirangute vastu jätkuvad ka Hollandis, kus on 17. märtsiks planeeritud järjekordne suur põllumeeste meeleavaldus.
Toimetas René Allik