Mošee Kölnis Foto: Bigstockphoto

Sarnaselt paljude teiste Lääneriikidega nagu Prantsusmaa ja Ühendkuningriik on ka Saksamaa olnud tunnistajaks trendile, mille kohaselt Mohammedi nimi on kogunud aasta-aastalt populaarsust, troonides kõige levinumate poisslaste nimede eesotsas. 

Berliinis tõusis Mohammed eelistatuima nimena aasta 2021 kolmandalt kohalt 2022. aastal edetabeli etteotsa. Varasematel aastatel on Berliini populaarseimate poisslaste nimede seas figureerinud Noah ja Adam, vahendab Saksamaa Saksa keele ühing oma uurimust

Muster ei ole sugugi unikaalne ainult Berliinile, ka mitmete teiste Saksa suurlinnade nagu Bremen ja Hessen populaarseimate poiste nimede eesotsas võib leida islami prohveti nime. 

Tütarlaste nimede seas eelistavad Saksamaa elanikud pikemat aega Ella, Emma ning Sophie eesnimesid. 

Radikaalsed muutused Saksamaa populaarseimate nimede seas peegeldavad Euroopa suurima riigi drastilist etnilist transformatsiooni. Tänaseks on enamikus Saksamaa linnadest lastel immigrantide taust, samas kui riigis tervikuna omavad immigrantide tausta 38% alaealistest. Sama trend on väljendunud ka järsus lugemisoskuse ning matemaatika alaste võimete languses üle riigi. Samuti ka koolivägivallas ning õpetajate läbipõlemises, kuna multikultuurseid klasse on oluliselt raskem taltsutada. 

Saksa-Iraani päritolu autor ja ühiskonnakriitik Behzad Karim Kahn on põhjustanud Saksamaal palju poleemikat, ennustades saksa rahva hääbumist ning asendumist immigrantidega käesoleva sajandi jooksul. 

"Ma usun, et me oleme tänaseks jõudnud punkti, kus meil on vaja vaadata olukorrale kainemõistusliku realismiga. Alustame sellest, et meie, kes me oleme immigrantide päritolu, ei kavatse Saksamaalt kuhugi lahkuda. Ning seda ei kavatse teha ka teie kallis Saksamaa põlisrahvas…. kuigi seda üksnes ümberasumise mõttes. Demograafiliselt olete te aga välja suremas ning teie maal on vaja järgnevad 15 aastat igal aastal 400 000 uut (välis)töölist. See tähendab aga miljoni immigrandi vastu võtmist igal aastal. Ning meie pärime teilt Saksamaa… meil on luksus lasta ajal teha oma töö, kuna aeg töötab meie kasuks," kommenteeris Kahn olukorda.

Siiski eksisteerivad regiooniti Saksamaal olulised erisused, mis puudutab elanikkonna etnilist tausta. Kui Lääne-Saksamaa immigrantidest tulvil elanikkond eelistab nimesid nagu Noah ja Matheo, siis Ida-Saksamaa aladel on jätkuvalt kõige populaarsemad saksapärased nimed nagu Karl ja Emil. 

Riigis tervikuna triumfeerib populaarseima lapsenimena aga endiselt Noah. 

Mohammedi nimi kogub populaarsust üle terve Läänemaailma ning selles osas on Saksamaa kogemus kõike muud kui unikaalne. Möödunud aastal jõudis Mohammedi nimi populaarsustabeli etteotsa ka ühes Iirimaa linnas, samas kui Prantsusmaal on ühel vastsündinul viiest tänapäeval islami päritolu eesnimi. Mohammed on konkurentsitult levinuim vastsündinud poisslapse nimi ka Brüsselis. 

Toimetas Adrian Bachmann