Minneapolise BLM aktivistid reageerivad Derek Chauvini süüdimõistmisele 20.04.2021. Foto: Scanpix

Teisipäeva õhtul mõisteti Minneapolise kohtus mõrvas süüdi endine politseinik Derek Chauvin, kes pidas möödunud aasta 25. mail kinni mitme narkootikumi üledoosi mõjul ning kroonilise südamehaiguse tõttu hinge heitnud mustanahalise kurjategija George Floydi. BLM-märatsejate ja mustanahaliste poliitikute poolt ära hirmutatud vandekohtu otsuse kiitsid heaks nii Joe Biden kui Barack Obama.

"Tegemist oli päise päeva ajal toimunud mõrvaga ja see rebis kogu maailma ees eest katte süstemaatiliselt rassismilt, mis on plekk meie rahva hingel," vahendab Bideni sõnu Breitbart.

Biden nimetas kohtuotsust "sammuks edasi" Ameerika sõjas õigluse eest. Samuti leidis demokraadist Valge maja elanik, et sellised korrakaitsjate edukad süüdimõistmised kinni peetud mustanahaliste inimeste surmade eest on "liiga harvad".

"Mõrv, mis kestis päise päeva ajal üle kümne minuti, rullus lahti kogu maailma ees," väitis Biden. 

Asepresident Kamala Harris meenutas Chauvini süüdimõistmist tähistavas kõnes "süstemaatilise rassismi pikka ajalugu" Ameerika Ühendriikides ja seda kuidas musti "on läbi meie ajaloo peetud vähemaks kui inimesed".

"Nende [mustade] elusid peab väärtustama meie haridussüsteemis, meie tervishoiusüsteemis, meie elamusüsteemis, meie majandussüsteemis, meie riigi kriminaalõiguse süsteemis," rääkis ta. "Siia lõppu käib hüüumärk."

Biden kiitis oma kõnes lisaks Chauvini endiseid kolleege, kes tema vastu kohtuistungil tunnistasid. "Enamus mehi ja naisi, kes kannavad politseiniku märki, teenivad oma kogukondi väärikalt," leidis Biden. "Kuid need, kes ei tee seda standardite kohaselt, peab vastutusele võtma."

"[See kohtuotsus] on [süstemaatilise rassismi] teadvustamine ja sellele otse vastu astumine – vastu astumine meie politsei- ja justiitssüsteemis toimuvale süstemaatilisele rassismile ja rassilisele ebavõrdsusele üldisemalt," leidis ilmselgeid seniilsuse märke ilmutav demokraat.

Biden lubas, et ta jätkab Ameerika Ühendriikide Kongressis arutlusel oleva demokraatide poolt kokku kirjutatud George Floydi seaduse [korrakaitsjate vastane seadus, mis teeb nende karistamise lihtsamaks] eest seismist. "Selle seaduseelnõu kinnitamine seadusena ei tohiks võtta tervet aastat."

Biden kirjeldas Floydi surma järel puhkenud ja tänaseks pea aasta kestnud BLM märatsemisi mustanahalise kurjategija "pärandiks", samas kutsudes BLM märatsemiste ning rüüstamiste aktiviste olema edaspidi rahulikumad.

"Olgu see [rüüstamised ja märatsemised] tema pärand; rahu ja õigluse, mitte vägivalla pärand. Selle pärandi rahumeelne väljendamine on vältimatu, kuid vägivaldsed meeleavaldused ei ole seda," leidis demokraadist karjääripoliitik Biden.

Ta mõistis hukka "agitaatorid ja ekstremistid", kes "kasutavad ära hetke tooreid emotsioone" ja kellel "pole mingit huvi sotsiaalse õigluse vastu".

"Me ei tohi lubada, et sellised inimesed jäävad peale. Täna on aeg, kus kogu riik peab saama ühtseks," unistas endine senaator.

Bideni sõnul on "tema unistustes ja palvetes", et ameeriklased kannaksid George Floydi pärandi väärikalt välja. "Täna võib olla märkimisväärsete muutuste hetk," leidis ta.

Ametlikust kohtuarsti raportist selgus, et Chauvinil polnud Floydi surmas mingit muud osa, kui ta lihtsalt pidas kurjategija kinni, selle vägivaldne vastuhakk nõudis jõulisemat reageerimist ja kurjategija suri mitme narkootikumi üledoosi/koosmõju ning kroonilise südamepuudulikkuse tõttu. Lisaks oli Floyd Covid-19 haige, mis tagantjärele targem olles õigustas tema näoli maas hoidmist.

Osariigi ametlike õigusemõistmise juhiste järele ootaks Chauvinit ees 12,5 aastane vangistus, kuid prokurörid võivad taodelda "raskendavate asjaolude" tõttu kuni 40-aastast kinnipidamist. 

Ameerika Ühendriikides on prokurör poliitiline valitav amet ja tänane Minnesota osariigi ( mille pealinn on Minneapolis) peaprokurör on rahvusvaheliselt tuntud ning George Sorose raha toel ametisse saanud mustanahaline vasakäärmuslane Keith Ellison.

Mustanahaline kuulus vasakäärmuslasest naisdemokraat Maxine "Mad Max/Hull Max" Waters kutsus BLM-lasi veelgi aktiivsemalt tänavatel märatsema juhul kui Chauvin peaks õigeks mõistetama.

Möödunud laupäeval määriti seaverega kokku kohtueksperdi kodu, kes tõestas, et Floydi surmas polnud Chauvinil mingit osa.

Toimetas Karol Kallas