USA sõjaväelased ja sõjatehnika Kuveidis. Foto: flickr

President Bideni administratsioon taotleb 2025. eelarveaastaks rekordilist 895 miljardi dollari suurust eelarvet Ühendriikide sõjaliste kulutuste katteks.

Taotletavast summast on mõeldud 850 miljardit dollarit Pentagoni kulutusteks, jättes ülejäänu finantseerima teisi föderaalvalitsuse sõjalisi programme, sealhulgas kulutusi Ühendriikide tuumaarsenali üleval hoidmiseks ja arendamiseks.   

Kuigi tegemist on rekordilise summaga, oleks taotletud vahendite maht olnud tõenäoliselt veelgi suurem, kui eelmisel aastal ei oleks esindajatekoja vabariiklaste ja Valge Maja vahel saavutatud lepet USA võlakohustuste piiramiseks, mis kärpis riigi sõjalisi kulutusi nii 2024. kui ka 2025. aastaks.

895 miljardit dollarit kujutab endast 1%-list kasvu võrreldes 2024. aasta riigikaitse volituste seadusega, mida kongress ei ole tänase seisuga veel heaks kiitnud.

USA riigivõla ülemmäära kokkulepe ei piiranud "erakorralisi täiendavaid" sõjalisi kulutusi, mille vahendusel on USA rahastanud Ukrainas toimuvat sõjategevust.

President Biden nõuab muuhulgas tungivalt, et USA esindajatekoda võtaks vastu 95 miljardi dollari suuruse täiendava sõjalise välisabi seaduseelnõu, mis hõlmab endas nii Ukraina, Iisraeli kui Taiwani sõjaliste kulutuste katmist. 

Kui võtta arvesse ka muid kulusid, sealhulgas sõjaveteranide pensione ja riigi julgeolekuga seotud võlgade eest makstavaid intresse, ületab Ameerika Ühendriikide sõjaliste kulutuste tegelik maksumus 2025. aastaks hinnanguliselt 1,5 triljonit dollarit.

Suur osa Pentagoni tohututest kulutustest on õigustatud "Hiina ohu" välja käimisega, mida USA sõjavägi on nimetanud oma peamiseks väljakutseks.

"Me peame jätkuvalt kohanema, arenema ja tegema uuendusi kõigis valdkondades, seades prioriteediks Hiina ja Venemaa kui kõige akuutsemad ohuallikad," lausus admiral Christopher Grady, USA staabiülema asetäitja.

Toimetas Adrian Bachmann