Bill Browder esinemas riigikogu põhiseaduskomisjoni ees, 7.03.2024 Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Investori ja aktivisti Bill Browderi sõnul oleks Eesti Venemaa riigi ja eraisikute varade Ukraina kasuks konfiskeerimisel "sümboolne tähendus", mida teised riigid kindlasti järgiksid.

Browder peab ennast "kanaarilinnuks kaevanduses", kes hoiatas maailma Vladimir Putini tulevaste tegude eest. Tema jurist Sergei Magnitski avastas 2008. aastal Venemaal tohutu ulatusega korruptsiooniskeemi, peale mida ta arreteeriti, piinati enam kui 300 päeva ja seejärel tapeti 2009. aasta novembris.

Peale Magnitski surma sai Browderist aktivist. Ta avastas, et varade konfiskeerimine teeb Venemaa juhtidele ja oligarhidele tõeliselt haiget. Sellest omakorda sündis 2012. aastal Ameerika Ühendriikides vastu võetud nõndanimetatud Magnitski seadus. Eesti oli üks esimesi, kes "hüppas Magnitski seaduse rongile" ja tänaseks on sellega maailmas ühinenud 35 riiki.

Peale Ukraina sõja algust tajus Browder, et ta võib tänu Magnitski seaduse algatamisele olla "ainukordselt võimekas" Venemaa varade konfiskeerimise ekspert. Ta on enda sõnul rääkinud paljude riikide asjassepuutuvate isikutega ja kõik arvasid esimese hooga, et Venemaa varade konfiskeerimine pole võimalik. Browder tõi kõrvale näite, et kui algas Ukraina sõda, siis räägiti, et Ukrainale pole võimalik tanke anda. Täna seda tehakse. Mida kauem Ukraina sõda kestab, seda enam muutub vastuvõetavamaks mõte Venemaa lääneriikides olevate varade konfiskeerimisest.

Kui Eesti Venemaa varade konfiskeerimise seaduse vastu võtab, siis oleks see maailmas esimene omasugune. Browderi sõnul räägib Venemaa varade Ukraina kasuks konfiskeerimisest (täpsemalt "laenamisest") avalikult samuti Ühendkuningriigi välisminister David Cameron. Samamoodi teeb seda Ameerika Ühendriikide rahandusminister Janet Yellen. Ursula von der Leyen räägib Venemaa varade pealt teenitud kasumiga Ukraina abistamisest. Poliitiline hetk on Venemaa varade arvelt reparatsioonide "ettemaksu" tegemiseks soodne.

Browder jätkas osutamisega väitele, nagu Venemaa varade konfiskeerimine peletaks Euroopa Liidust, kus asub lõviosa Venemaa varadest, väliskapitali minema. Ta väidab rahanduseksperdina "100% kindlusega", et kui Venemaa valitsuse varad konfiskeeriksid EL liikmesriigid, USA ja teised lääneriigid üheskoos, siis kus investoritel oleks veel raha hoida? Keegi ei hakka oma raha hoidma Iraani riaalides või Argentiina pesodes. Ainukene koht, kus inimesed oma raha hoida saavad, on reservvaluutad ja kui reservvaluutade riigid konfiskeerivad üheskoos Venemaa varad, siis viimasest tema hinnangul probleeme ei teki.

Browderi sõnul on sümbolism väga tähtis ja esimesena Venemaa külmutatud varasid konfiskeerides saab Eesti olla "tähtis juhtriik" ning mängida oma väiksuse kohta "väga ülemõõdulist rolli". Nii tehes annab Eesti julgust teistele riikidele käituda samamoodi. Eesti aitaks oma Venemaa varade konfiskeerimise seadusega kaasa maailmas väga olulisele muutusele, et lääs saaks konfiskeerida Venemaa 300 miljardit dollarit ja aidata sellega tõeliselt kohutavas olukorras Ukrainat.

Toimetas Karol Kallas