
Kuna Ameerika Ühendriikide valitsus lõpetas USAID-i tegevuse ja Elon Musk piirab maksumaksjate raha raiskamist, on Bill & Melinda Gatesi Sihtasutus silmitsi seninägematute väljakutsetega.
25-aastaseks saav Bill & Melinda Gatesi Sihtasutus väidab ise, et see on alates 2000ndast aastast aidanud vähendada laste suremust poole võrra. Mis ei ole tõsi. Ühe esimese suurema algatusena lõpetas Donald Trumpi valitsus Ameerika Ühendriikide riikliku rahvusvahelise abiorganisatsiooni USAID tegevuse, mida New York Times nimetab Gatesite Sihtasutuse tegevusele "äärmiselt suureks ohuks".
USAID-i tegevusele tegi Trump otsa, kuna tegemist oli MTÜ tööstuse kaudu Demokraatliku Partei ja süvariigi rahastamise kuritegeliku organisatsiooniga. Üks suurimaid USAID-i "koostööpartnereid" oli Gatesite Sihtasutus. Bill Gates toetas 2024. aastal Demokraatide presidendikandidaadi Kamala Harrise kampaaniat 50 miljoni dollariga.
Gatesite Sihtasutuse kaudu liikus seni aastas üheksa miljardit dollarit, mille toel korraldas see vaipsüstimise kampaaniaid ja ostis rahvusvahelistes organisatsioonides, nagu Maailma Terviseorganisatsioon, mõjuvõimu.
USAID-i rahast ilmajäämisele võib Sihtasutust väidetavalt lisaks ähvardada maksuvabastusest vabastamine ehk inimesed, kes edaspidi raha Sihtasutusele annavad, ei saa seda enam maksudest maha arvata.
Bill Gatesile teeb eriti muret, et USA maksumaksja rahast ilma jäämine ei luba Sihtasutusel enam rahastada süstiorganisatsiooni Gavi ja AIDS-i, tuberkuloosi ning malaariaga võitlevat Global Fundi.
Üheks suurimaks Gatesite Sihtasutuse projektiks on arengumaade laste lastehalvatuse vastu vaktsineerimine. 2009. aastal tõi see Indias kaasa ligi poole miljoni lapse halvatuse.
Bill Gates koos äripartneritega mõtles välja Covidi pandeemia režiimi ja modRNA geenipreparaatidega vaipsüstimise juba 2020. aasta jaanuaris. Seega Gatesite Sihtasutus on otseselt põhjuseks, miks inimsusevastase kuriteo mõõtu Covidi režiim üle maailma nii ühte moodi välja nägi.
2019. aasta septembris investeeris Gatesite sihtasutus pisikesse Saksamaa biotehnoloogia ettevõttesse BioNTech 55 miljonit dollarit. Viimase välja töötatud lahendusest sai Pfizeri Covidi geeniteraapia.
Bill ja Melinda Gatesi Sihtasutuse näol on tegemist Ameerika Ühendriikide suurima heategevusasutusega, mille sihtkapital on 75 miljardit dollarit. See annab tööd rohkem kui 2000 inimesele ja sellel on kontorid üle maailma, peamiselt arenguriikides.
New York Times kirjutab:
"Nii suur kui Sihtasutus ongi, ei saa saa see omaette tegutseda. See ei paku ise otse teenuseid, vaid rahastab strateegiate ja tehnoloogiate väljatöötamist, mille järel hakkab nende rakendamise nimel tegema koostööd valitsuste, abiorganisatsioonide ja erasektoriga."
Kriitikud nimetavad Gatesi Sihtasutuse tegevust "heategevuskapitalismiks" (philanthrocapitalism), mis kujutab endast näilise heategevuse pettusega raha kokku kühveldamist. Gates sai Covidi aja rikkuse ümberjaotamisest märkimisväärselt kasu ja tema vara suurus kasvas aastatel 2019–2022 ligikaudu 30 miljardi dollari võrra.
Ameerika Ühendriikide asepresident J. D. Vance selgitas 2021. aastal Tucker Carlsonile, et Gatesite Sihtasutuse moodi organisatsioonid on "ühiskonna vähkkasvajad" ja Ameerika Ühendriikide "hävitajad", kuna levitavad vasakäärmuslikku ideoloogiat ning selliste "heategevus" on eelkõige maksude optimeerimise lahendus.
Toimetas Karol Kallas