Rahvusvaheliselt tunnustatud kliimaeksperdi Bjørn Lomborgi sõnul poliitikud, kes süüdistavad õnnetustes, nagu seda on Hawaii Maui saare või Kanada ja Kreeka metsapõlengud, "kliimamuutuseid", üritavad nii tehes pääseda vastutusest.
Hawaii demokraadist kuberner Josh Green väidab, et rohkem kui saja inimese surma kaasa toonud metsapõlengud, mis hävitasid Lahaina linnas hulga elamuid, on kliimamuutuste süü. Samal ajal Hawaii maa ja loodusvarade ametnik M. Kaleo Manuel ei lubanud tuletõrjujatel põlengute kustutamiseks "püha" vett kasutada, vahendab Daily Caller.
"Võib olla peaks hoolt kandma selle eest, et rohi ei kasvaks liiga pikaks, kuna see põleb väga hästi. Ilmselt peaks kehtestama paremad elamusehitusnormid. Kuberner Green lükkas nende vastuvõtmist edasi, kuna ta soovis odavamaid maju. Võib olla peaks linnas olema rohkem kui üks väljasõidutee. Ilmselt peaks rakendama paremaid tuletõkestusmeetmeid," rääkis Lomborg ajakirjanikule. "Tõenäoliselt on kõige tähtsam, et inimesi teavitatakse. Ametis ei tohi olla isikud, kes otsustavad häiresignaale tööle mitte panna, kuna nad pelgavad, et inimesed saavad neist valesti aru. Hawaiil suuremat osa inimesi ei teavitatud."
"Teavitamine on väga oluline, rääkides kliimamuutustest: kui kõik süüdistavad kliimat, mis moodustab kogu piltmõistatusest väga väikese osa, siis saab kogu vastutusekoorma enda juurest ära veeretada. Vastutus on tegelikult asi, mida on vaja, kui tahetakse vältida järgmiseid tulekahjusid," lisas Lomborg.
Maui hädaolukordade ameti juht Herman Andaya astus 17. augustil ametist tagasi, kuna agentuur ei käivitanud inimeste tule eest hoiatamiseks hädaolukorra sireene. Samuti on osariik lükanud edasi elektritaristu parendamist, mis on kaasa toonud olukorra, et elektriliinide all vohab võõrliigist kõrge rohttaimestik. Nimetatud kõrge rohi oli üks põhjustest, mis tegi tulekahju hullemaks.
"Senikaua kui me süüdistame kliimasoojenemist, ei õpi me midagi," rääkis Lomborg. "Üleilmne kliimasoojenemine on päris probleem. Me peame sellega midagi peale hakkama, kuid me peame tegema seda targalt. Kuid kliimasoojenemine ei ole probleemi kõige suurem osa ja me saame selle probleemiga tõeliselt halvasti hakkama. Tulevastel põlvedel läheb samuti tulekahjudega halvasti, kui me täna nende vältimisega hakkama ei saa ja selleks arukaid asju ette ei võta. Veelkord: võib olla peaks olema alarmsüsteemil üks signaal, mis hoiatab tsunami ja teine, mis hoiatab tulekahju eest."
Ametnik ei tahtnud häiresüsteemi tööle panna, kuna selle eesmärgiks oli tsunami eest hoiatamine, mille käivitamise järel pidid inimesed mägedesse liikuma. Kuna mägedes mets põles, siis ametnik kartis, et inimesed jooksevad tulle.
Toimetas Karol Kallas