Stratos süsihappegaasi atmosfäärist eraldamise tehas Pilt: 1PointFive

Maailma suurim varahaldusettevõte BlackRock investeeris maailma suurimasse atmosfäärist süsihappegaasi eraldamise tehasesse rohkem kui pool miljardit dollarit. 

Ameerika Ühendriikide Texase osariigis alustas ettevõtte 1PointFive 2023. aasta 28. aprillil Stratose nimelise tehase ehitamist, mis suudab aastas väidetavalt kinni püüda pool miljardit tonni CO2-te. 1PointFive on suure naftatootja Occidental Petroleum tütarettevõte, vahendab teadus- ja tehnoloogiauudiste kanal Freethink

Sama aasta novembris otsustas maailma suurim varahaldusettevõte BlackRock paigutada Stratosesse 550 miljonit dollarit klientide raha, mille käigus saab sellest ühtlasi õhutehase kaasomanik.  

Politiseeritud ametliku väljakujunenud kliimateaduse (settled science) najal oma tööd tegevate kliimaekspertide sõnul ei suuda ainuüksi heitmekoguste vähendamine kliimakatastroofi ära hoida. Seepärast tuleb osa süsihappegaasist eemaldada atmosfäärist tehnoloogiliste vahenditega. Üheks selliseks lahenduseks on "õhu otsekogumise" (direct air capture) nime kandev tehnoloogia.

Õhu otsekogumise tehas imeb õhu endasse, eraldab sellest CO2 molekulid ja paiskab järelejäänud õhu tagasi keskkonda. Kogutud süsihappegaas tuleb kas ladustada maaalustesse hoidlatesse või millekski ära kasutada. Näiteks teha sellest kütust või telliseid.

Süsihappegaas moodustab Maa atmosfäärist 0,04 protsendise osa ja Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) kinnitusel on õhu otsekogumine kõige kallim atmosfäärist süsihappegaasi kinni püüdmise tehnoloogia. Elektrijaama, tsemenditehase või mõne muu CO2-te eritava tööstuse korstnast saaste eraldamine on märkimisväärselt odavam ja tõhusam lahendus.

Seniste õhu otsekogumise tehnoloogiatega maksab ühe tonni süsihappegaasi atmosfäärist eraldamine vahemikus 600–1000 dollarit. 

Lahendusena nähakse eriti suurte õhu otsekogumise tehaste ehitamist ja 1PointFive hakkas ühte sellist, millele pandi nimi Stratos, 2023. aasta aprillis ehitama. 

Kui Stratos hakkab täisvõimsusel tööle, siis eraldab see aastas 1PointFive esindajate kinnitusel pool miljardit tonni süsihappegaasi. Ülejäänud seni ehitatud CO2 eemaldamise tehased suudavad kõik kokku koguda aastas kuskil 10 000 tonni süsihappegaasi. 

Stratose maksumuseks kujuneb eeldatavalt 1,3 miljardit dollarit (ca 1,2 mlrd eurot). Lubaduste kohaselt valmib õhutehas 2025. aasta keskpaigas ja raha hakatakse teenima heitmekvootide müügiga.

Tänaseks on suur hulk süsihappegaasiga kaubitsejaid ja -eritajaid sõlminud 1PointFive'iga sadade tuhandete tonnide ulatuses süsihappegaasi kvootide ostmise eellepinguid. Näiteks Amazon soovib osta 250 000 tonni ja Airbus 400 000 tonni ulatuses CO2 kvoote. See pole täpselt teada, millal Stratos hakkab täisvõimsusel tööle, aga 65 protsenti selle kvooditoodangust on kuni 2030. aastani juba maha müüdud.

Kui kõik peaks minema plaanide kohaselt, kavatsevad Occidental/1PointFive ehitada lisaks tuhandeid selliseid tehaseid elik müüa selliste tehaste ehitamise lubasid.

BlackRocki mustrid

Covidi aja alguses selgus, et seda viirushaigust saab tõhusalt ravida ja ennetada HCQ ja ivermektiini raviprotokollidega. Poliitikud ja "väljakujunenud teadust" tegevad meditsiinitedlased ning rahvatervisetööstus keelas nende ohutute, tõhusate ja ennetavalt mõjuvate ravimite kasutamise ära. Ainsaks lahenduseks, mis päästab inimkonna Covidi käest, kuulutati "vaktsiinid". BlackRock on Covidi "vaktsiine" tootvate ravimiettevõtete, nagu näiteks Pfizer, Moderna ja Novavax, üks suurimaid osanikke. Peale Covidi süstikampaaniate algust tabas maailma riike kohati rohkem kui 20 protsendini küündiv liigsuremus.  

2019. aastal avaldas keskkonnateadlase Thomas Crowtheri juhitud teadlasterühm kuulsaks saanud uuringu, milles selgitatakse, kuidas triljoni puu istutamine aitab kliimamuutuste kahjulikud mõjud ära hoida. 2021. aastaks jõudis ta arusaamisele, et puude istutamine on keskkonnale hoopis kahjulik ja selline tegevus tuleb ära lõpetada. Tema sõnumid pole samas selles vallas ka väga üheselt mõistetavad. Crowther kuulub alates 2021. aastast Maailma Majandusfoorumi (WEF) maailma noorte juhtide programmi. BlackRock on WEF-i partner ja selle tegevuse üks suurimaid rahastajaid. 

BlackRock on lisaks enamuse ettevõtete osanik, mis lubavad Stratose kvoote osta.

Toimetas Karol Kallas