Üle aasta Ameerika Ühendriikides tähelepanu keskmes olnud nn "Kenosha tulistaja" kohtuprotsess lõppes reedel 19. novembril ja kohtualune Kyle Rittenhouse mõisteti kõigis süüdistustes õigeks.
2020. aasta 23.–26. augustini märatsesid ja rüüstasid Ameerika Ühendriikide Wisconsini osariigi väikelinna Kenoshat Mustad Elud on Tähtsad ning Antifa jõugud. Vabatahtlikud kogunesid märatsejate ja rüüstajate eest kaitsma tavakodanike elusid ning vara. Märatsejad, kellest mõned olid relvastatud, ründasid vabatahtlik Rittenhouse'i, kes lasi neist maha kaks ja haavas kolmandat. Reedel, 19. novembril, leidis Kenosha vandekohus, et Rittenhouse'il oli õigus ennast kaitsta ja mõistis ta õigeks.
"Kenosha tulistamise" sündmused leidsid aset 2020. aasta 25. augusti hilisõhtul kümne minuti jooksul kella 23.49 ja 23.59 vahel.
Esimene "ohver" oli 36 aastane Joseph Rosenbaum, kes ajas koos jõugukaaslastega Rittenhouse'i taga. Keegi Rosenbaumi jõugust tulistas käsirelvast. Telefoniga filmitud ülesvõttest on näha, kuidas Rosenbaum viskab Rittenhouse'i millegagi (ilmselt plastikkotitäie asjadega). Rosenbaum üritas Riitenhouse'i käest relva – AR-15 tüüpi vintpüssi – ära rebida. Kostus neli lasku ja Rosenbaum kukkus maha.
Rosenbaum sai pihta kubemepiirkonda, selga, säärde ja üks kuul riivas otsaesist.
Rosenbaum oli seksuaalkurjategijate registrisse kantud pedofiil ja politseile tuntud vägivallatseja.
Rittenhouse lahkus sündmuskohalt.
Teine õnnetult Rittenhouse'i püssitoru ette jäänud märatseja oli 26 aastane Anthony Huber. Videoülesvõte näitab, kuidas Rittenhouse jookseb mööda tänavat ja teda ajab taga jõuk inimesi, kes karjuvad "andke talle peksa", "püüdke ta kinni" ja muud sarnast. Rittenhouse komistas ja kukkus pikali ning teda taga ajanud jõuk sai ta kätte. Keegi jõugust lõi Rittenhouse'i jalaga pähe, Rittenhouse tulistas teda, kuid lasi mööda.
Peale seda hüppas Rittenhouse'ile ligi Huber, kes lõi teda rulaga ja üritas talt relva ära tirida. Rittenhouse tulistas ühe korra ja tabas Huberit rinda, mis ta koheselt tappis.
Huber oli mitmekordselt relva- ja vägivallakuritegude eest karistatud kurjategija.
Kolmas, kes Rittenhouse'i püssitoru ette jäi, oli 26 aastane Gaige Grosskreutz. Kui Huber pihta sai lähenes sündmuskohale Grosskreutz, kes hoidis ühes käes tulirelva. Rittenhouse'ile lähenedes tõstis ta käed üles ja liikus edasi tema poole. Rittenhouse tulistas ühe lasu, tabades Grosskreutzi õlavarde.
Grosskreutz on varem jäänud vahele alkoholijoobes relva kandmisega. Ta on sotsiaalse õigluse rühmituse Rahvarevolutsiooni liikumine (People's Revolution Movement) liige.
Peale seda tõusis Rittenhouse püsti ja taganes aeglaselt sündmuskohalt. Ta pöördus tõstetud kätega lähenevate politseinike poole, kuid need jooksid temast mööda ohvreid aitama.
Esialgne kohtuistung 25.08.2020 tulistamiste asjus toimus 2. novembril 2020, kus leiti, et Rittenhouse võib edasise kohtupidamise eest kõrvale hoida, võeti ta vahi alla ja määrati kahe miljoni dollari suurune kautsjon.
20. novembriks oli annetajate abiga kautsjon kokku saadud ja Rittenhouse vabastati vahi alt.
Järgmisel kohtulikul arutelul, kus hakati Rittenhouse'i kaasust arutama, toimus Covid-19 piirangute tõttu virtuaalselt 5. jaanuaril 2021, kus kohtualune ei võtnud omaks ühtegi süüdistust.
Päris kohtuistung algas 1. novembril ja Rittenhouse'i süüdistati algselt kuues, millest jäi järgi viis, kuriteos, mis kõik olid seotud esimese astme mõrva, vägivalla ja ohtliku relva kasutamisega.
Kohtuistungit saatis massiivne meediakajastus ja kohtumaja eest protesteerisid nii Rittenhouse'i pooldajad kui vastased.
Kohtuasja arutamine lõppes 15. novembril ja prokuratuuri lõpuargumendina kõlas, et Rittenhouse oleks pidanud ennast laskma lihtsalt läbi peksta.
Vandekohus arutas Rittenhouse'i asja kuni reedeni 19. novembrini ja lõppotsuseks oli, et noormees on süütu kõigis süüdistustes.
Peavoolumeedia ja vasakäärmuslastest poliitikud ei olnud otsusega sugugi ragul. Näiteks MSNBC saatejuht Joy Reid nimetas Rittenhouse'i "orjapüüdjaks" ning leidis, et Rosenabaum ja Huber "ohverdasid ennast mustade elude eest".
Rittenhouse'i õigeskmõistmisega kaasneb ka põnev asjaolu, et Joe Bideni 2020. aasta presidendikampaanias tehti noormehest "valge ülemvõimluse" esindusnägu, mis tänaseks on osutunud räigeks laimuks.
Bideni käitlejad ei suutnud ka kohtuotsuse peale vaiki olla ja Valgest Majast üllitati vägagi erakordne – kohtuvõimu sekkuv – avaldus, milles väidetakse, et Biden on kohtuotsuse peale "vihane" ja anti mõista, et hukkunud pedofiili ja kurjategijate mälestust pole austatud "võrdselt, õiglaselt ega väärikalt".
Nagu Ameerika Ühendriikidele kombeks oodatakse, et Rittenhouse viib kõik laimajad, eestotsas Bideni ja suurte meediakorporatsioonidega, laimamise eest kohtu ette. Sarnaselt jäi 2019. aastal peavoolumeedia hammasrataste vahele Washingtoni elu marsil osalenud Covingtoni koolipoiss Nick Sandmann, kes tänaseks on suurelt meediamajadelt – mis kõik teda rassismis ja ei-tea-veel-milles laimasid – kokku korjanud ilmselt sadu miljoneid dollareid. Sandmann saatis kohtuprotsessi ajal ka Rittenhouse'ile sõnumi "Ma olen sinu jaoks olemas"!
Toimetas Karol Kallas