Ürituse plakat. Foto: kuvatõmmis

Esialgu Vabaduse platsile planeeritud Eesti Black Lives Matter (Mustad Elud Loevad) meeleavaldus toimub nüüd homme Saku Suurhalli ümber nn “automeeleavaldusena”, et olla kooskõlas koroonaviiruse vastaste reeglitega. Ürituse korraldajate seas on ka Reformierakonda kuuluv Gaspar Šabad.

Ürituse Facebooki lehe kohaselt toimub see algusega kell 19.00 ja kestab tund aega. “Tegemist on uue ajaga algselt 20. juunil aset leidma pidanud üritusele. Ürituse eesmärgiks on tõstatada etnilisest eripärast tingitud erikohtlemist. Avaldame toetust mustanahalisele kogukonnale USAs, kuid enamgi veel toetame vähemuskogukondi Eestis, kes on siin kokku puutunud rassismiga,” kirjutab üritust korraldav organisatsioon Salliv Eesti.

Kes täpselt liikumise Salliv Eesti taga on, jääb ebaselgeks. Üks korraldajatest on enda sõnul 2017. aasta jaanuarist Reformierakonda kuuluv Gaspar Šabad. “Ära ei jää miskit. Ole kohal,” kirjutas Šabad Facebookis. Endine erakonna noorteorganisatsiooni liige Šabad on ka varem aktiivselt erinevaid meeleavaldusi korraldanud. 2019. aasta märtsis oli ta üks EKRE-vastase “Jah vabadusele, ei valedele” liikumise asutajatest.

Ürituse on ametlikult registreerinud Marta Kütt, kes ühtegi erakonda ei kuulu. 2017. aastal ERRile antud intervjuus tunnistas toona juba 11 aastat välismaal elanud Kütt, et tal on tekkinud raskused eesti keele rääkimisega. Kütt töötas toona Eesti rikkaimate inimeste Kristo Käärmanni ja Taavi Hinrikuse asutatud globaalse rahaülekande teenuse TransferWise peakontoris Londonis Euroopa ja Põhja-Ameerikate kontorite juhina. 

Esialgse BLM ürituse korraldajateks olid Facebookis mullu Kuusalu keskkooli lõpetanud Helen Bender ja Gätriin Hobta.

Oodatud ka jalakäijad

Toetusavaldus ei ole korraldajate sõnul piiratud Eesti mustanahaliste kogukonnaga, vaid mõeldud “toetusena kõigile, kes on Maarjamaal rassismi kohanud.” “Näitame koos, et Eestis on palju neid, kes hoolivad ja kelle jaoks ei ole aktsepteeritavad rassismi ilmingud,” kirjutavad korraldajad.

Üritusele soovitavad korraldajad saabuda autoga ja parkida see Saku Suurhalli ümbritsevatesse parklatesse. Parkimist juhendavad kohapealsed korrapidajad, kes kannavad helkurveste.

“Meie ja PPA soovitus on saada võimalikult palju inimesi autodesse, ning soovitame lahenduskäiguna organiseeruda sõidujagamisteenustele sarnasel printsiibil. Ehk siis sõpruskondadel omavahel suhelda ja võimalusel korraldada võimalikult paljude huviliste osalus autos,” juhendavad korraldajad.

Samas on oodatud ka autota osalejad. “Meie korraldusmeeskond markeerib ära 2-meetriste vahedega seisukohad, mille järgimist ootame kõigilt. Korraldustiimi poolt on organiseeritud ka desinfitseerimisvahend ja osaliselt ka maske, kuid palume kõigil võimaluse korral tulla kohale isiklike maskidega,” seisab lehel.

Üritusel toimuv on kuulatav korraldustiimi poolt organiseeritud raadiosagedusel.

Protesti “autostumine” annab võimaluse tuua üritusele kohale rohkem osalejaid. Autos viibivad inimesed, hoolimata arvust, on seaduse silmis koheldav kui üks tervik ka 2+2 reegli tingimustes. “Autost väljumise hetkel on autos viibinud isikutele kohaldatav 2+2 reegel, seega palume autoga saabuvatel isikutel püsida autos terve ürituse vältel,” paluvad korraldajad.

Korraldajad näevad ette, et üritusele ilmuvad ka vastupidiselt meelestatud isikud. “Meie ürituse näol on tegemist rahumeelse meeleavaldusega. Provokatsioonide puhul reageerige kutsudes kohale üks korrapidajatest ja edasist suhtlust vältides. Meie turvameeskond on säärase võimaluse ja meiepoolse reageerimise PPAga läbi arutanud,” panevad nad osalejatele südamele.