Patrisse Cullors Oscari galal 3.04.2018. Foto: Scanpix

Väidetavalt musta rassi õiguste eest seisva vabaühenduse Mustad Elud on Olulised maksuaruanne näitab, et juhi lapse isa sai eelmisel majandusaastal ühendusest pea viis korda rohkem raha kui Trayvon Martini Sihtasutus, kelle õnnetu surma peale BLM liikumine väidetavalt loodi.  

Mustad Elud on Olulised (Black Lives Matter; BLM) organisatsioon tekkis 2012. aastal kui valgesse ja Ladina-Ameerika segarassi kuuluv naabrivalvur George Zimmermann, kelle sugulaste seas on ka musta rassi inimesi, lasi – kohtuotsuse kohaselt õigustatult – Florida osariigi Stanfordi linna ühes kallimas elurajoonis kogemata maha korraldusi eirava ja vägivaldse musta nooruki Trayvon Martini, vahendab New York Post.   

Black Lives Matter Global Network Foundation (Mustad Elud on Olulised Maailmavõrgustiku Sihtasutuse; BLMGNF) endine tegevjuht ja kaasasutaja Patrisse Cullors maksis ettevõttele, mille omanikuks on räppar ja kunstnik Damon Turner, kes on Cullorsi lapse isa, 2020.–2021. majandusaastal kokku 969 459 dollarit. BLMGNFi Ameerika Ühendriikide maksuametile (IRS) esitatud aruannetest selgub, et raha maksti "videote tootmise, kujundustööde ja meedia" eest. Turneri kasumit teeniv ettevõte Trap Heals LLC, mis müüb oma kodulehel näiteks 145 dollarit maksvaid dressipluuse ja kogub samal ajal ka annetusi "liikumise" heaks.

Trayvon Martini SA võrgulehekülje avakuva.  

Martini vanemate poolt asutatud Trayvon Martini Sihtasutus, mis "pakub emotsionaalset ja rahalist tuge perekondadele, kes on kaotanud lapse relvavägivalla tõttu", sai samal ajal BLMGNFi käest 200 000 dollarit. 

Kokku kogus BLMGNF annetustest eelmisel majandusaastal $76,872,002, millest maksis toetustena teistele vabaühendustele 25,997,945 dollarit. 

Kõige suurema summa – 2,167,894 dollarit – maksis BLMGNF Bowers Consulting Firmile (Bowersi konsultatsiooniettevõttele), mis kuulub BLMGNFi nõukogu liikmele Shalomyah Bowersile. Raha maksmise põhjuseks tuuakse "administreerimisabi, üldine nõustamine, strateegia, disain … ja töötajaskonna haldamine vastavalt tegevjuhi suunistele". Maksuasjatundjate sõnul võib antud juhul olla tegemist huvide konfliktiga.

BLM aktivistid (vasakult) D Zhane Parker, Cicley Gay ja Shalomyah Bowers. Foto: Scanpix

Suuruselt kolmanda summa, 840 993 dollarit, maksis BLMGNF professionaalsete turvateenuste eest 2020. aasta juulis asutatud ettevõttele Cullors Protection LLC, mis kuulub Patrisse Cullorsi vanemale vennale Paul Cullorsile. Pauli ettevõte valvab Cullorsi kodu ja BLMGNFi kuus miljonit dollarit maksnud Los Angelese'i peakorterit.

Paul ja Patrisse Cullors. Foto: Patrisse Cullors Instagram 

Viimastes IRSile esitatud dokumentides on Patrisse Cullors märgitud ainsaks BLMGNF juhatuse liikmeks. Ta astus oma kohalt tagasi 2021. aasta mais kui sai teatavaks tema vabaühenduse kulul elatud priiskav elustiil ja endale 3,2 miljoni dollari eest mitme kalli maja ostmine.   

Laurie Styroni, kes juhib vabaühenduste läbipaistvust, eetilisust ja rahakäitumist jälgivat organisatsiooni Charity Watch, sõnul on BLMGNF "hirmutavalt ähmane organisatsioon". 

Toimetas Karol Kallas