Jair Bolsonaro 29. oktoobril Rio de Janeiros valimisjaoskonna juures rahvale lehvitamas. Foto: Scanpix

Ajakirjanduses muuhulgas “Brasiilia Trumpiks” ja “troopiliseks Trumpiks” tituleeritud Jair Bolsonaro ehitas oma võidukaks osutunud presidendikampaania põhilubadusele võidelda otsustavalt kuritegevuse ja korruptsiooniga riigis.

Nagu kajastab Breitbart, registreeritakse Brasiilias praeguse seisuga üle 60 000 tulirelvaga põhjustatud surmajuhtumit aastas.

Endise sõjaväelasena on Bolsonaro lubanud laiendada kaitseväe kohalolekut tänavatel, suurendada vanglakaristuste arvu ja raskusastet ning anda politseinikele rohkem otsustusõigust avada tuld kuritegevuses kahtlustatavate pihta.

Lisaks sellele on Bolsonaro lubanud aidata kaasa laiaulatuslikus korruptsiooniskandaalis kaasa löönud vasaktiiva poliitikuid, kes sõid riigieelarvesse muljetavaldava augu, mille uurimiseks käivitus nn Operatsioon Autopesula.

Teiste seas mõisteti “autopesula” asjas süüdi endine Brasiilia president Luiz Inácio Lula Da Silva, kelle Bolsonaro on lubanud jätta trellide taha tema 12-aastase karistuse lõpuni.

Konkreetsemalt on Bolsonaro kinnitanud, et “joodik” Lula peab koos oma sotsialistidest kaaskorruptantidega “kongis edasi mädanema”.

Kristlasena on Bolsonaro vaated olnud ühiskondlikus plaanis konservatiivsed. Ta on hoiatanud, et sotsialistlik Tööpartei plaanis viia koolides sisse endast “homokomplekti” kujutava õppekava, ning on tõotanud piirata seksuaalharidust.

Muuhulgas on tal kavas kärpida seksuaalsete alatoonidega kunsti riiklikku rahastamist. End “uhke homofoobina” tutvustanud Bolsonaro sai kummatigi väidetavalt 29 protsenti Brasiilia LGBT-häältest ning on mõnede väljaannete väitel pärast valimisvõitu oma väljaütlemisi kõnelause kogukonna aadressil pehmendanud.

Sündimata laste kaitsel seisab Bolsonaro teadaolevalt kindlana ning on lisaks rangete abordiseaduste kaitsmisele lubanud jätta rahastuseta aborti propageerivad valitsusvälised organisatsioonid.

Majanduse osas on Bolsonaro sõnakasutus kõlanud protektsionistlikult, kuid üldjoontes on ta pühendunud vabaturumajandusele, lubades vähendada regulatsiooni, madaldada makse, erastada mõned riigiettevõtted ning kärpida valitsuse dramaatiliselt väiksemaks.

Turvalisuse tagamiseks avalikus ruumis on Bolsonaro lubanud relvaõigusi kõigile “ausatele kodanikele”, et nood saaksid end kurjategijate vastu kaitsta.

Välispoliitika osas paistab Bolsonaro joonduvat Donald Trumpi administratsiooni järgi ning loodab soojadele suhetele ka Trumpi endaga.

Bolsonaro astub ametisse tuleva aasta 1. jaanuaril.