Endine Londoni linnapea Boris Johnson teeb Euroopa Liidust lahkumise kasuks argumenteeritud kihutustööd. Foto: Stefan Rousseau, PA/Scanpix

Äsja Londoni linnapea ametist lahkunud toorist poliitiku Boris Johnsoni sõnul tuleb Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust ehk Brexit tegelikult kasuks Euroopa liberalismile, sest algselt suurte ideaalidega alustanud EL esindab nüüdseks vana režiimi.

Johnson heitis erakonnakaaslasest peaminister David Cameronile ette, et viimase sõlmitud kokkuleppes Brüsseliga pole midagi sellist, mida peaminister lubas saavutada.

"EL-i kompetentsis pole midagi muutunud, lepingus ei muudetud kõige vähematki, mitte midagi pole põllumajanduse osas, mitte midagi kohtu rolli osas, mitte midagi olulist piiride osas – mitte midagi ligilähedastki sellele programmile, mida lubati 2013. aasta Bloombergi kõnes," loetles Johnson.

David Cameroni väite kohta, nagu võiks Suurbritannia lahkumine EL-ist viia "kolmanda maailmasõja puhkemiseni", märkis Johnson tagasihoidlikult, et "see pole mitte kõige tugevam argument, mida ma kuulnud olen."

Samuti lükkas ta ümber väite, et Brexiti kampaania toetajad on Euroopa vastu. "Ma võin lugeda romaane prantsuse keeles ja laulda "Oodi rõõmule" saksa keeles, aga kui nad jätkavad minu süüdistamist, et ma olen pisike inglise natsionalist, siis olgu peale," ütles endine Londoni meer.

Boris Johnsoni sõnul on solvav, kui teda loetakse kuuluvaks kitsarinnaliste ksenofoobide hulka. Ta märkis, et just Brexitist on saanud Euroopa liberalismi suur projekt.

"Kardetavasti see Euroopa Liit, mis vaatamata kõikidele nendele suurtele ideaalidele, millest ta alguse sai, esindab nüüd vana režiimi," lausus Johnson.