Boris Johnson Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson pelgas, et riigi teise sulgemisteaja kehtestamisega andis ta liiga kiiresti järele, kuigi teadlased olid teda hoiatanud, et seda toetav andmestik oli "väga vale". 

Ühendkuningriigi Covidi paljastuste raames avaldas päevaleht The Telegraph kiirsuhtlusrakenduse WhatsApp sõnumite jada, mis näitavad, et Johnson kõhkles veel 2020. aasta 1. novembril, et päev varem kehtestatud piirangud pole põhjendatud. Kahtlustest hoolimata pandi Briti ühiskond alates 4. novembrist kinni. 

Samuti näitavad sõnumid, et ta soovis ühiskonna avada plaanitust varem, kuid tema nõunike sõnul oleks see olnud "avalikust arvamusest liiga ees".

Samuti soovis Johnson avada koolid enne 2021. aasta suve, kuid selle vastu oli tema terviseminister Matt Hancock.

Viidatud sõnumid näitavad, et toonased väited, nagu sulgemised oleks kehtestatud toetudes parimatele teaduslikele andmetele, pole päris tõsi. 

Ühendkuningriigi peaminister väitis toona avalikkusele, et kui riiki kinni ei panda, tähendab see vastavalt teaduslikele mudelitele nelja tuhande inimese surma. Samas viidatud sõnumitest selgub, et mõned teadlased olid talle selgitanud, et selline eeldus ei vasta kuidagi tõele.  

Toimetas Karol Kallas