Ühendkuningriigi väljaande Spiked poliitikatoimetaja Brendan O'Neill leiab, et Euroopa tänavatel toimub klassisõda, kus ühel pool on maailmalõpu usku kuulutavad kliimamaniakid ja teisel töölisklass.
See kõik näeb välja kõige selgema õppetunnina, kuidas olla lihtsate inimeste murede osas üdini ükskõikne. Kõigepealt olid kohal eesõigustes suplevad Z-põlvkonna esindaja Greta Thunberg ja teised euro-ökojõmpsikad, kes naeratasid ning näitasid käega rahumärke. Nad nõudsid, et Hollandi valitsus lõpetaks fossiilkütuste ettevõtete toetamise. Samal ajal Hollandi inimesed, kellest väga vähesed on ooperilauljate järglased, kellele maailma meedia pöörab ohtralt tähelepanu, kannatavad Euroopa ühe kõige järsema elektri hinnatõusu käes. Inimeste elektriarved on hüpanud lakke. Nad on "kõrgete elektrihindade tekitatud majanduslikest kannatustest" šokis, nagu teatud ajakirjandusväljaanded olukorda kirjeldavad. Kuid ometigi soovib itsitav Greta oma ogara öko-armeega, et Hollandi valitsus ei toetaks nii palju energiatootmist. Subsiidiumide ja maksusoodustuste lõppedes tõuseksid elektrihinnad ilmselt veelgi enam.
Seda ei ei näe kuigi sageli, kui nii silmapaistev tühisus, nii räige osavõtmatus, mida roheline liikumine endast kujutab, on nii suurelt väljanäitusel. See juhtus 6. aprillil, kui Greta ja tema kambajõmmid esitasid Hollandi valitsusele oma upsakad nõudmised. Haagis toimunud meeleavaldusel marssisid sajad Extinction Rebellion (väljasuremise mäss) surmakultuse liikmed loosungitega "peatage fossiilide subsiidiumid" (stop fossil subsidies). Mõned julgemad tänapäeva vastu mässajad, kelle hulgas oli Greta, eraldusid üldisest meeleavaldusest ja suundusid A12 kiireele kavatsusega selle liiklus peatada. Tuleb välja, et heade Hollandi inimeste raha röövimisest ei piisa, nässu tuleb kindlasti keerata ka nende nädalavahetuse reisiplaanid. Sekkus politsei ja Greta koos kaaslastega võeti vahi alla süüdistusega kiirtee liikluse takistamises.
Ajakirjandus oli täis nunnutavaid reportaaže, kuidas politsei ikka Greta kinni pidas. BBC-s on esikohal foto, kuidas nende maailmalõpu prohvetinna karjub midagi, kui kurja olemisega politseinikud teda minema tirivad. Biib (Beeb; Ühendkuningriigi rahvusringhäälingu BBC rahvapärane hüüdnimi) kirjutas, et meie kangelanna soovis ainult protesteerides "Hollandi valitsuse poolt fossiilkütuste tööstusega seotud ettevõtetele tehtavate maksusoodustuste vastu tõkestada … ühe riigi peatee". Kui võrrelda seda, kuidas nad kajastasid Hollandi talumeeste, kes samuti tõkestasid suuri maanteid, hullumeelsete null heitmete vastaseid, mitte viimaste poolt olevaid, meeleavaldusi, siis tegemist on märkimisväärse meelemuutusega. Toona kirjutas BBC, et põllumehed "ummistasid" maanteed ja "tõkestasid magistraalid", millega nad tekitasid "mitteturvalise olukorra". Seega kui töölised peatavad liikluse maanteedel, on see kohutav, samas kui seda teevad ajakülluses suplevad "õige" asja eest võitlevad noored, siis on see kangelaslik. BBC, me näeme teid läbi.
Tõde on siiski selles, et osutatud Greta fossiilkütuste teemalises tujukuses ei olnud mitte midagi imetlusväärset. Fraas "fossiilkütuste subsiidiumid" paistab olevat mõeldud välja selleks, et "viisakatele inimestele" nende müsli kurku kinni jääks, kuid mida need tegelikult endast kujutavad? Tegemist on maksusoodustustega, mida Hollandi valitsus tagab ettevõtetele, et viimased saaksid toota naftast, maagaasist ja söest odavamat elektrit. Kõige suurem võitja on Hollandi laevandus, mis võidab sellest ligikaudu 6,7 miljardit eurot. Te võite mind nüüd kutsuda märatsevaks vasakäärmuslaseks, kuid mulle tundub, et see on hea mõte, kui valitsus toetab tööstust, kus töötab kümneid tuhandeid inimesi ja mille osa Hollandi sisemajanduse kogutoodangust on pisut alla viie protsendi. Teine suur võitja on elektritootmine, mis saab maksusoodustustest kasu kuskil 5,3 miljardi euro jagu.
Jah, elektritootmine. Mõelge natuke selle peale. Energiakriisi ajal jauravad Greta ja tema kaaskond valitsuse elektritootmise toetamise vastu! Ajal kui hollandlased, nagu paljud inimesed üle Euroopa, vaatavad hirmu ja hämminguga enda järjest suurenevaid elektriarveid, soovivad lärmavad rohelised, et elektrit tootvate ettevõtete subsideerimisele tehakse lõpp. Selleks pole vaja majandusvaldkonna doktorikraadi, et näha, milline oleks sellise lähenemise tulemus – tarbijad peaksid kompenseerima senisest suuremat osa ettevõtete kuludest, elektri hind oleks kõrgem ja inimeste äng suurem.
Kas hollandlased pole juba niigi palju kannatanud energiakriisi käes? Kuigi ennustatakse, et Hollandi inimeste elektriarved muutuvad käesoleval aastal pisut väiksemaks, siis mõnda aega maksid nad Euroopa Liidus elektri eest kõige rohkem. 2023. aastal maksid nad 100 kWh eest 47,5 eurot, Euroopa Liidu keskmine hind oli samal ajal 28,9 eurot saja kilovatt-tunni eest. Põhjuseks on Hollandi ülisuur sõltuvus import-maagaasist, mida tuuakse sisse muuhulgas Venemaalt, mis põhjustas riigis peale Ukraina sõja algust kriisi. Holland vastas kriisile kaotades piirangud kui palju söeelektrijaamad tohivad elektrit toota ja vaadati üle enda maagaasi pumpamise piiramise kavad. Enamuse inimeste jaoks on kõik kergesti arusaadav. Öko-pööraste jaoks on sellised arengud siiski vastuvõetamatud ja Hollandi valitsus peab taoliste planeeti väntsutavate tegevuste subsideerimise kohe ära lõpetama. Päriselt, miks üldse keegi selliseid kõlupäid kuulata viitsib?
Minu jaoks on see pöörane, kuidas inimesed energiakriisi ajal avaldavad meelt energiatootmise vastu. Et nad saavad vihaseks energia subsiidiumide, söe kasutamise ja maagaasi varude uuringute peale ajal kui inimestel on keeruline tulesid põlemas hoida. See ei ole lihtsalt rumal, see on julm. Kujutage ette, kui mõistmatu tavainimeste murede osas peab keegi olema, kui ta sõidab riiki, milles valitseb ränk energiakriis ja seal siis teatab: "Ärge toetage energiatootmist." Mis oli Gretal arus? Temast on saanud progressiga sõdiv maailmarändur, kes ilmub välja ei tea kus ja nõuab, et nüüd tuleb tuled välja lülitada, tõmmata selga hame ja minna kaasa tema maailmalõpu unistusega, mille kohaselt tuleb taastada kapitalismiaja eelne idüll. Viimast pole loomulikult kunagi olemas olnud.
Tegemist ei ole muidugi ainult Gretaga. Kogu roheideoloogia on töötavale inimesele ohtlik. Kliimamuutuste hädaohu kuulutamine on vaikne klassisõda, kus heal järjel ja aristokraatia piirini küündivad inimesed veedavad oma päevi kurtes tööstusrevolutsiooni põhjustatud hädade teemal, kuigi see vabastas meist enamuse rusuvast vaesusest. Kas need Gretad, Poppie'id ja Edredid nõuavad väiksemat elektritootmist, teedele vähem autosid, soovivad ära keelata odavad lennureisid või lihtsalt rikuvad ära snuukerivõistlused, lõpptulemus on sama: sihikul on töölisklassi elustandard ja puhkamisvõimalused. Rohkem kui 80 protsenti maailma energiast saadakse fossiilkütustest. Fossiilkütustest loobumine, millest Greta ja temasarnased unistavad, paiskavad maailma töötajad ja vaesed kujuteldamatusse viletsusse. Nad kuulutavad, et nad sõdivad maailmalõpu vastu, kuid tegelikult on ise ühe sellise põhjustajad.
Ma olen väga suur Hollandi talupoegade ülestõusu toetaja. Ja teiste Euroopa talunike. Nad tõkestavad maanteid ürituse nimel, mis on täpne moraalne vastand mädase moraaliga aktivistide klassi luksusapokalüpsisele. Nad kaitsevad töökohti ja elatustaset null heitmete usuhulluse eest. Ma olen selle poolt, et tavaelust üdini võõrdunud euronomenklatuuri seatud kliimaeesmärgid ei tohi seada ohtu toidutootmist. Ma olen tööliste heaolu paranemise, mitte nende võltsi "maailma päästmise" nimel suuremasse viletsusse paiskamise poolt. Euroopa tänavatel käib klassisõda, kus ühel pool on postmodernsed öko-ogardid ja teisel pool päriselt tööd tegevad ning midagi tootvad inimesed. Valige oma pool.
Tõlkis Karol Kallas