Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu Brexiti kaubandusläbirääkimised võivad mõne Euroopa Liidu liikmesriigi põikpäisuse tõttu lähinädalatel katkeda.
Ühendkuningriigi esindajad hoiatavad, et kui Euroopa Liit ei "võta aru pähe," siis võivad uue kaubandusleppe läbirääkimised katkeda juba mõne nädala jooksul, vahendab Mail Online.
Euroopa Liidu esiläbirääkija Michel Barnier loodab jätkuvalt, et jõuludeks on võimalik jõuda mõlemaid pooli rahuldava kokkuleppeni. Samas kammitseb Euroliidu poole läbirääkijaid mõne riigi, nagu näiteks Prantsusmaa, survel nii jäik mandaat, et neil pole järeleandmiseks palju võimalusi.
Prantsusmaa nõuab muuhulgas, et Euroliidu kalapüügilaevad pääseksid edaspidigi ligi Ühendkuningriigi kalavetele, kuid võõrriikide röövellik kalapüük Ühendkuningriigi majandustsoonis on üks olulisemaid Brexiti teemasid ja nii ei saa ka Ühendkuningriik selles järele anda.
Ühendkuningriik utsitab Euroopa Liitu, et see võtaks aru pähe ja "realistlikuma positsiooni" ja peaks rohkem üks-ühele "poliitilisi" läbirääkimisi Ühendkuningriigi pealäbirääkija David Frostiga.
Ühendkuningriigi hinnangul petab Euroopa Liit iseennast kui arvab, et britid nõustuvad ahistavate "võrdse mänguvälja" reeglitega. "Võrdne mänguväli" tähendab, et Ühendkuningriik peaks edaspidigi kuulama Euroopa Kohtu ja Euroopa Inimõiguste Kohtu sõna ning kui mõni eurokraat mõtleb välja mingi järjekordse ettevõtlust ja majandusvabadust ahistava seaduse, siis peaks selle kohe omaks võtma ka Ühendkuningriik. Samamoodi peab Ühendkuningriik arusaamatuks soovi, et Euroopa Liidu kalalaevastikud saaksid edaspidi ilma igasuguste piiranguteta Ühendkuningriigi vetes kala püüda.
Ühendkuningriigi valitsusametnike sõnul ei ole Euroopa Liidu läbirääkijad harjunud olukorraga, kus mõned teemad "ei ole laual" ja et läbirääkimisi ei taheta pidada iga hinnaga.
"Me oleme valmis rääkima, kuid pole mõtet kulutada aega ettepanekutele, mis ei vasta poliitilisele reaalsusele," osutavad Ühendkuningriigi valitsusametnikud.
Eelmisel nädalal peeti Cisco Webexi turvalise videotarkvara vahendusel Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu vahel rohkem kui nelikümmend läbirääkimiste vooru, millel osales mõlemalt poolelt sadakond läbirääkijat.
Mõne läbirääkija sõnul on selline video teel läbirääkimine silmast-silma kohtumistest tõhusam, kuna säästab neid olukordadest, kus kokkuleppeid üritatakse läbi suruda mitteametlike vestluste käigus näiteks kohvitassi või napsuklaasi taga.
Ühendkuningriigi poole läbirääkijad väidavad, et Euroopa Liidu pool on endas täiesti kindel, et just nemad on mõistlik osapool ja üritavad läbi suruda enda nõudmiste järele koostatud kaubanduslepingut.
"Kõik, mida Ühendkuningriik tahab, on varasematele pretsedentidele tuginev leping, mis austab mõlema poole suveräänsust," kirjeldavad Ühendkuningriigi soove läbirääkijad.
Toimetas Karol Kallas