23.–24. juunini Hiina Rahvavabariigi eestvedamisel toimunud BRICS riikide majandusühenduse kohtumisel teatas Venemaa president Vladimir Putin, et liidul on kavas võtta dollari asemel kasutusele oma reservvaluuta.
Putini sõnul saab uueks reservvaluutaks BRICSi kuuluvate riikide valuutadest koosnev "valuutakorv". Kui see peaks teoks saama, siis oleks sellel maailma majandusele ja USA majandusele märkimisväärne mõju, vahendab UnHerd.
BRICS ühendus koosneb Brasiiliast, Venemaast, Indiast, Hiinast ja Lõuna-Aafrikast. Ühenduse eesmärgiks on teha majanduskoostööd väljaspool Lääne organisatsioone (G2O, IMF jne).
Peale BRICSi juunikuist kohtumist teatasid Iraan ja Argentiina, et soovivad samuti ühendusega liituda. Mõlema riigi liitumissoovi põhjusena nähakse lääneriikide juhitud globaliseerumise allakäiku.
Tänasel kujul moodustab BRICS ostujõud pariteedi järgi kohandades maailmamajandusest kokku 31,5 protsenti. Kui sellega ühinevad veel Iraan ja Argentiina, siis on nende majanduste kogumahuks maailmamajandusest 33 protsenti. Analüütikute hinnangul peaks see õigustama oma reservvaluutat.
Laienenud BRICS toodaks kokku 26 protsenti maailma naftast, 50 protsenti rauamaagist, 40 protsenti maailma maisist ja 46 protsenti nisust. Kui neist saaks uue reservvaluuta tagatis, siis muutuks uus reservvaluuta automaatselt üheks maailmamajanduse nurgakiviks.
Kui USA dollar moodustas maailma valuutareservidest 1999. aastal 70 protsenti, siis tänaseks on see 59 protsenti.
BRICSi reservvaluuta teoks saamisel oleks tegemist ühe suurima maailmamajanduse muutusega peale 1945. aastat ja see mõjutaks märkimisväärselt lääneriikide elustandardeid ning poliitilist mõju maailmas. Seda pigem halvemuse suunas.
Toimetas Karol Kallas