Kuninganna Elizabeth II. Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi kuninglik perekond on võtnud kaalumisele mitmekesisuse (diversity) edendamise eest vastutava ametipositsiooni loomise kuningakojas. Samm astuti pärast Buckinghami palee revisjoni olemasolevatest "mitmekesisuse praktikatest", mille tulemusel leiti viimastes vajakajäämisi, teatab CBS News.

Kuningakotta kuuluv anonüümne allikas kinnitas plaanide olemasolu, ent möönis, et idee on alles esialgses faasis.

"Oleme tegemas kõik, mis meie võimuses, et kuningapere südant vaevava mitmekesisuse küsimusega õigesti tegeleda," lausus allikas.

Väidetavasti käivitati plaanid juba enne prints Harry ja tema abikaasa Meghani skandaalset intervjuud USA mustanahalisele telestaarile Oprah Winfreyle. Nimetatud intervjuus kurtis noorpaar halba kohtlemist nii kuningapere kui Briti pressi käes, mis sai lõpuks kaalukeeleks nende otsusele taganeda oma rollist "tegevate kuningakoja liikmetena".

Sussexi krahv ja krahvinna kritiseerisid karmilt nii Briti tabloide kui ka kuningapere liikmeid, kelle identiteeti küll ei avaldatud, ent kelle näol polnud tegemist ei kuninganna Elizabethi ega tema abikaasa Phillipiga. Skandaali põhjustas remark, mille kohaselt anonüümne kuningakoja liige juurdles valjult selle üle, kas paari poja nahatoon saab olema tõmmu.

Pärast intervjuud oli Ühendkuningriigi kuningakoda sunnitud tegema ametliku avalduse, milles väljendati patukahetsusega segatud muret "rassiküsimuse tõstatumise" üle. Samas toonitati, et episoodi aluseks olevate sündmuste osas on osapooltel siiski erinevad mälestused.

Toimetas Markus Järvi