Tokyo olümpiamängudel tõstmises naiste arvestuses võistelnud meesterahvas Gavin Hubbard, uue nimega Laurel Hubbard Foto: Scanpix

Briti kuulitõuke meister naiste arvestuses Amelia Strickler kritiseerib rahvusvahelise kergejõustikuliidu (World Athletics) plaani lubada naiskondlikus arvestuses võistelda ka nn transnaistel.

„Kui me häält ei tee, siis naiste sport kaotab. Kaitske naiste sporti!" kutsub Amelia Strickler Twitteris üles protesteerima Rahvusvahelise Kergejõustlikuliidu plaanide vastu, kirjutab The Telegraph. Stickleri arvates on uued plaanitavad reeglid naiste suhtes diskrimineerivad. 

Strickleri sõnul on enamik tema kaassportlasi uute reeglite vastu, kuid „nad kardavad rääkida", peljates kaotada sponsorid või sattuda ärkleva meedia sihtmärgiks. „Ma olen püüdnud kolleegidega rääkida. See teema on muutund justkui tabuks, isegi kui privaatselt ollakse transatleetide lubamise vastu. See on skandaalne," tõdeb Stickler. 

Kuigi Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu plaan kätkeb ka teatud testosteroonitaseme maksimumpiiri transnaissportlastele, on Strickler seisukohal, et küsimus pole mitte võistleja testosteroonitasemes, vaid selles, et põhimõtteliselt lubatakse meestel võistelda koos naistega naiste arvestuses. "Ükski hormoonikoguse vähendamine ei muuda mehe keha eeliseid naise oma ees." 

„See on hea, et nad seavad piirangud testosteroonitasemele ja pikendavad kvalifitseerumiseks kuluvaid aastaid ja nii edasi… aga see ei oma tähtsust," lisas Strickler. 

Meestel on suurem kehakaal, suurem kopsumaht, suurem siruulatus, teine puusade liikuvus, tõi Strickler näiteid meeste ja naiste erinevustest ning juhtis tähelepanu, et meestel on palju kergem taluda suurt treeningkoormust. 

„Kui see [plaan] teostub, siis ma ei ole üllatunud, kui me näeme paljusid maailma tipptulemusi just transatleetide poolt," märkis Strickler. 

Toimetas René Allik