Briti politsei vahistas täna seitse aastat Ecuadori saatkonnas redutanud WikiLeaksi asutaja Julian Assange'i, vahendab Reuters.
Politsei sõnul õnnestus neil Assange (47) vahistada pärast seda, kui Ecuadori valitsus varjupaiga osutamisest loobus ning Ecuadori suursaadik politsei saatkonda lubas, kus Assange alates 2012. aastast varjul oli. Vahistamise viisid läbi Metropoli Politseiteenistuse (MPS) töötajad ning Assange toimetati ühte Kesk-Londoni politseijaoskonda, kust ta viiakse edasi Westminsteri magistraadikohtu ette [WikiLeaksi väitel toimub see juba täna pärastlõunal].
Scotland Yard on nüüdseks kinnitanud, et Assange on selles politseijaoskonnas väljaandmisorderi alusel arreteeritud omakorda ka USA võimude poolt, vahendab The Guardian.
Assange varjus 2012. aastal Londoni Ecuadori saatkonda, et pääseda välja andmisest Rootsi võimudele, kes soovisid teda küsitleda seoses seksuaalse rünnaku süüdistustega. Süüdistus võeti küll 2017. aastal tagasi, kuid kuna Assange kartis, et teda võidakse WikiLeaksi lekke föderaalse uurimise raames ühtlasi Ühendriikidele välja anda, siis otsustas ta saatkonda edasi jääda.
Täna ütles Postimehe andmetel Assange'i 2010. aastal vägistamises süüdistanud Rootsi naise advokaat Elisabeth Massi Fritz, et palub koos oma kliendiga Rootsi prokuratuuril 2017. aastal lõpetatud uurimine taas avada:
"Me teeme kõik mis võimalik, et prokurörid avaksid Rootsi uurimise, et Assange'i saaks Rootsile välja anda ja vägistamise eest kohtu alla tuua. Kuni kuritegu ei ole aegunud, on minu kliendil õigluse lootus."
Ecuadori president süüdistab Assange'i asüüli tingimuste rikkumises
Assange'i suhe oma võõrustajatega halvenes pärast seda, kui Ecuador süüdistas teda informatsiooni lekitamises president Lenin Moreno eraelu kohta. Moreno sõnul olevat Assange aga rikkunud oma asüüli tingimusi. Assange'ile poliitilise varjupaiga osutamisest loobunud Moreno kinnitas, et oli palunud Suurbritannial garanteerida, et Assange'i anta välja ühtegi riiki, kus teda võib ees oodata piinamine või surmanuhtlus ning tema sõnul on Briti valitsus seda talle ka kirjalikult kinnitanud.
In a sovereign decision Ecuador withdrew the asylum status to Julian Assange after his repeated violations to international conventions and daily-life protocols. #EcuadorSoberano pic.twitter.com/pZsDsYNI0B
— Lenín Moreno (@Lenin) April 11, 2019
WikiLeaksi hinnangul kujutab Assange'ile poliitilise varjupaiga andmise lõpetamine endast aga rahvusvahelise õiguse rikkumist.
Toimetas Martin Vaher