Suurbritannia parlamendis läbis teise lugemise konservatiivse valitsuse poolt algatatud eelnõu, mis vastu võtmise korral keelaks järk-järgult ära suitsetamise kogu riigis. Kuigi praegused täisealised tubakasõbrad võivad suitsetamist jätkata, siis eelnõu kohaselt oleks tulevikus keelatud tubakatoodete müük inimestele, kes on sündinud pärast 2009. aasta algust.
Tervishoiu ja sotsiaalhoolekande riigisekretäri Victoria Atkinsi poolt esitatud tubaka ja veipimise eelnõu peaks ellu viima konservatiivist peaministri Rishi Sunaki poolt eelmisel aastal välja kuulutatud tubakavastast poliitikat. Sunak on ühtlasi ka üks selle eelnõu toetajatest.
Eelnõu muudaks vastuvõtmise korral ebaseaduslikuks tubakatoodete müümise kõigile, kes on sündinud pärast 1. jaanuari 2009. Ehk siis lapsed kes saavad tänavu 15 aastaseks või on nooremad ei saaks kunagi legaalselt tubakatooteid osta, vahendab Associated Press.
See tähendaks aga, et Suurbritannias rakendatakse ühed karmimad suitsuvastased meetmed maailmas. Eelnõu algatajate ja toetajate eesmärgiks ei ole midagi vähemat kui luua esimene suitsuvaba põlvkond.
Kui eelnõu seadusena vastu võetakse, siis hakkaks see kehtima 2027. aasta algusest ning iga järgneva aastaga tõuseks tubakatoodete ostmise piirvanus automaatselt ühe aasta võrra, kuni nende ostmine oleks viimaks keelatud kogu rahvale.
Eelnõus on meetmed ka e-sigarettide ehk veipimise vastu. Näiteks keelatakse odavate ühekordselt kasutatavate e-sigarettide müük ning piiratakse nende maitsevalikut, et üritada hoida ära laste sõltuvusse jäämist nikotiinist.
Hetkel on Suurbritannias ebaseaduslik müüa sigarette või muid tubakatooteid või e-sigarette noorematele kui 18-aastastele.
Eelnõu teisel lugemisel 16. aprillil hääletas selle poolt 383 parlamendisaadikut ning 67 oli selle vastu. Kuigi eelnõud kiitsid paljud tervishoiueksperdid ning seda toetas ka opositsioonis olev leiboristide partei, siis esines eelõu algatanud konservatiivide erakonnas sellele ka tugevat vastuseisu. Konservatiivide erakonna libertaarsemalt meelestatud liikmed kritiseerisid seda eelnõu, kuna nende arust on see olemuslikult ebakonservatiivne.
Prominentsed konservatiivse erakonna poliitikud nagu endised peaministrid Boris Johnson ja Liz Truss ütlesid, et see eelnõu läheb vastuollu konservatiivsete väärtustega, kuna piirab inimeste isikuvabadusi.
Johnson nimetas kavandatavat suitsetamiskeeldu "täiesti segaseks" ning leiab, et see on "hullumeelne", et just konservatiivide erakond kavatseb sigaretid keelustada. Truss lisas, et see eelnõu on "lapsehoidja riigi" töövili ning sümboliseerib tehnokraatlikku poliitilist institutsiooni, mis soovib piirata inimeste vabadusi, vahendab Forbes.
Eelnõu teisel lugemisel aset leidnud arutelu käigus ütles Truss, et see eelnõu on "vooruslikkust signaliseeriv seadusandlik dokument, mis peaks kaitsma tulevikus täiskasvanuid nende endi eest".
Lisaks hääletasid eelnõu vastu või hoidusid hääletamast veel mõned tuntud toorid, näiteks äri ja kaubanduse riigisekretär Kemi Badenoch.
Konservatiividest parlamendisaadikutele jäeti hääletamine erakonna poolt vabaks, nii et nad said eelnõu osas langetada otsuse vastavalt oma südametunnistusele ega pidanud tingimata järgima nö parteiliini.
Eelnõu vastased, nagu näiteks suitsetajate õiguste eest seisev lobigrupp FOREST, leiavad, et suitsetamise keelamine võib luua musta turu ning kohtleb järgnevate põlvkondade täiskasvanuid nagu lapsi.
Arvatakse, et tõenäoliselt lähtub Suurbritannia oma tubakavastases võitluses Uus-Meremaa eeskujust, mis võttis sisuliselt samasuguse seaduse vastu 2022. aastal. Nüüdseks on aga riigi uus valitsuskoalitsioon selle seaduse tühistanud.
Briti valitsus selgitas, et selle eelnõu vastuvõtmise tulemusena suitsetamist ei kriminaliseerita ning kõik need, kes võivad praegu seaduslikult tubakatooteid osta, saavad seda teha ka tulevikus. Selleks, et eelnõust saaks seadus, peab see läbima kolm lugemist parlamendi mõlemas kojas ning saama seejärel kuningliku heakskiidu.
Suitsetajate arv Suurbritannias on alates 1970ndatest vähenenud umbes kahe kolmandiku võrra, kuid ametlike andmete kohaselt suitsetab riigis endiselt umbes 6,4 miljonit inimest ehk ligikaudu 13% rahvastikust.
Ametivõimude sõnul põhjustab suitsetamine Suurbritannias umbes 80 000 surma aastas ning on sellega esikohal ennetatavate surmapõhjuste seas.
Toimetas Martin Vaher