Briti parlamendikomisjoni teatel said üle poole Albaaniast Suurbritanniasse saabunud illegaalsetest migrantidest asüüli, kuigi nad tulid turvalisest riigist.
Parlamendi siseasjade komisjoni soovib siseministeeriumilt selgitust, miks ligi 51 protsenti Albaaniast riiki saabunud illegaalsetest sisserändajatest said asüüli. Suurbritannia ägab suure ebaseadusliku sisserände laine all, paljud migrandid tulevad Albaaniast.
„Albaania on turvaline riik ja on vähe tõendeid, et selle kodanikud vajaksid poliitilist asüüli Ühendkuningriigis seoses Albaania valitsuse tegevusega," märgitakse raportis.
„Me ei näe ühtegi põhjust, miks Ühendkuningriik peaks rutiinselt aktsepteerima Albaania kodanike taotlusi," seisab raportis, kus osutatakse, et 51 protsendi asüülitaotluse rahuldamine on „ebatavaliselt kõrge määr", samal ajal kui teised Euroopa riigid nagu näiteks Austria, Taani, Soome, Saksamaa, Kreeka, Island, Holland, Norra ja Rootsi Balkani riikidest pärit kodanikele asüüli andmiseks põhjust ei näe.
Illegaalne migratsioon Albaaniast kasvas hüppeliselt eelmisel aastal. 46 000-st Briti rannikul maabunud illegaalsest migrandist olid 12 301 albaanlased. Nendest 10 000 olid piirivalve teatel täiskasvanud mehed vanuses 20 kuni 40.
Briti piirivalve ülema sõnul kasutavad paljud täiskasvanud Albaania mehed asüülivõimalust selleks, et töötada Inglismaal nn mustal turul, kus albaania sisserändajate osakaal on suur.
„Ma tavaliselt paneme nad hotellidesse mõneks päevaks – ja siis nad haihtuvad. Nad töötavad Ühendkuningriigis illegaalselt umbes pool aastat või aasta, saadavad teenitud raha koju ja siis lähevad tagasi Albaaniasse," lausus piirivalvejuht parlamendi komisjonile.
Brittidele valmistab peavalu ka albaanlastest sisserändajatest kujunenud kuritegelik kontingent. Briti vanglates moodustavad albaanlased migrantidest vangide seas kõige suurema rahvusgrupi.
Toimetas René Allik