Slovakkia sõjaväepolitseinik läinud reedel Bratislava tippkohtumist turvamas. Foto: Yves Herman, Reuters/Scanpix

Suurbritannia vetostab Euroopa Liidu armee ehitamise meetmed seni, kuni on veel liige, hoiatas kaitseminister Michael Fallon.

Falloni kommentaarid kõlasid pärast seda, kui ilmnes, et Prantsusmaa ja Saksamaa on koostanud kava ühisarmee loomiseks, mis võistleks sõjalise võime poolest NATO-ga, kirjutab The Times.

Nähtuvalt läinud reedel Bratislava tippkohtumisel arutatud dokumendist esitab Euroopa Komisjon ühisarmee ettepanekud detsembris eesmärgiga jõuda kokkuleppele järgmise aasta juuniks.

Armee loomise ajakava mustandi pani paberile Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. Juncker näeb muuhulgas ette ühise kaitsefondi loomist liidu sõjalise võime tõstmiseks.

Fond tähendaks seda, et Euroopa Liit hakkab võistlema NATO-ga raha pärast – samal ajal, kui paljud Euroopa Liidu liikmed on hädas isegi NATO-sse panustamisega. Euroopa Komisjoni asepresident Jyrki Katainen ütles Financial Timesile, et esialgsed finantseeringud puudutaksid “droone või laevu, kosmosevõimekust või küberkaitse tehnoloogiaid.”

The Timesi andmetel muudab NATO dubleerimise mõte murelikuks Baltimaad, Rumeenia ja Poola, kes ootavad Euroopalt suuremat tuge just NATO-le.

Euroopa Liidu kaitseministrid kogunevad sõjalist ühistegevust arutama Bratislavasse juba tuleva nädala alguses ehk 26.-27. septembril.