Euroopa suurim piimaühistu Arla katsetab Ühendkuningriigis sünteetilist lehmade toidulisandit Bovaer®10, mis väidetavalt vähendab loomade kõhugaaside metaanisisaldust. Tarbijatele piimaga kliima päästmine ei meeldi.
Arlasse kuulub 9000 piimakarja kasvatajat ja kolmekümne karjakasvataja juures hakatakse Bovaeri kasutama loomade normaalses söödarežiimis. Eesmärgiks on Bovaeri laialdasem kasutamine, vahendab Telegraph.
Arla Foods UK avaldas 26. novembril ühismeedias postituse:
"Me alustasime koos @Morrisons, @Tesco ja @AldiUK [Ühendkuningriigi supermarketite ketid] loomade toidulisandi Bovaer® katsetamist ligi kolmekümnes Arla talus. Bovaer® vähendab lehmade heitmeid kuni 27 protsendi võrra ja kujutab endast imelist võimalust vähendada talude heitmeid. #agriculture #climate"
Poeketid lisasid omalt poolt, et neil on hea meel "osaleda katsetuses, millega saab ellu viia väga suures mahus heitmete vähendamise muutuseid".
Bovaeri kasutamise teade põhjustas sotsiaalmeedias suurema pahameeletormi, kuna loomade toidulisand võib olla inimestele kahjulik. Hoogu kogub kampaania, mille käigus loobutakse Arla piimatoodete soetamisest ja koostatakse tootjate nimekirju, mis Bovaeri ei kasuta. Lisaks nõutakse, et toodete siltidele lisataks Bovaeri märgistus.
Väidetavalt pole tõendeid, et nimetatud loomade toidulisand oleks inimestele ohtlik ja Ühendkuningriigi toidustandardite amet on selle kasutamise heaks kiitnud. Amet osutab samas, et Bovaer kujutab keskkonnale "talutavat ohtu".
Nii Tesco, Morrisons kui Aldi lubavad, et 2035. aastaks on nende müüdavad tooted null heitmetega.
Bovaeri manustatakse lehmadele tablettide kujul ja see sisaldab 60 protsendi ulatuses ränidioksiidi, propüleenglükooli ja 10 protsendi ulatuses 3-nitrooksüpropanooli ehk 3-NOP-i. Viimast peetakse inimestele kahjulikuks.
Ameerika Ühendriikide toidu- ja terviseamet kiidab Bovaer®10 loomadele söötmise heaks, kuid mainib selle juures muuhulgas:
"Ei sobi inimestele kasutamiseks. Toote käitlemisel peab olema ettevaatlik. 3-nitrooksüpropanool võib kahjustada meeste viljakust ja on sissehingamisel tõenäoliselt kahjulik. See põhjustab naha- ja silmaärritust. Toote käitlemisel peab kasutama kaitsevarustust, nagu kaitseprillid ja vastupidavad kindad."
Euroopa Liidus on 3-nitrooksüpropanooli kasutamine lubatud alates 2022. aasta aprillist.
Ursula von der Leyeni esimese komisjoni asepresident, kes vastutas rohepöörde eest, Frans Timmermans pidas 2022. aasta novembris metaaniteemalise kõne, milles väitis:
"[Metaaniheitmete vähendamine] on samuti kõige odavam ja kiirem lahendus eelolevatel aastatel üleilmse kliimasoojenemise aeglustamiseks."
Ja:
"Reaalsus on selline, et karjakasvatus põhjustab Euroopa Liidu metaaniheitmest ligikaudu poole ja see moodustab üle kuue protsendi kõigist EL kasvuhoonegaaside heitmetest."
Sotsiaalmeedias levib eksitav teave, nagu Bovaeri tootva Šveitsi/Hollandi ettevõtte DSM-Firmenich AG investor oleks Bill Gates. Bill ja Melinda Gatesi Sihtasutus on DSM-i toetanud küll miljonite dollaritega, kuid nende toetuste eesmärgiks on arengumaade malaariasääskede käitumist muutvate kemikaalide loomine. Bill Gates toetab samas konkureeriva söödalisandi Rumin8 arendust.
Gates on veendunud, et Maa päästab kliima käest ära kunstliha. Üks maailma tuntumaid heategijaid on panustanud vähemalt kümneid miljoneid dollareid erinevatesse kunstliha algatustesse. Sealhulgas ettevõttesse Meatable. Teine suur Meatable investor on üks Euroopa suurimaid biotehnoloogia ettevõtteid DSM.
Norras hakati Bovaeri söövate lehmade "Kliimapiima" ja "Tulevikupiima" müüma 2023. aastal. Inimesed seda osta ei soovinud. Klimamelki müük lõpetati, kuid mitte 3-NOP-i kasutamine ja täna segatakse Bovaeri lehmade piim Norras kokku tavalise piimaga, mille kohta pakenditel pole ühtegi märget.
Käesoleva aasta alguses tabas Norrat kohaliku piima puudus, milles süüdistatakse "vaenulikke kliimaolusid".
Rootsis on Bovaeri loomadele söödetud, seda ilma avalikkust teavitamata, alates 2022. aastast.
Eesti piimatootjad teadaolevalt Bovaeri ei kasuta, küll aga on seda katsetanud Soome Valio ja Atria piimatalud.
Eesti päritolu Ühendkuningriigi poliitik Lembit Öpik juhib tähelepanu, et lisaks piimale jõuab inimeste toidulauale Bovaeri söövate loomade liha:
"Arla "Bovaer" toidulisand: selle on välja mõelnud nupumehed, seda on katsetatud laborirottide peal, söödetakse sisse kariloomadele, keda söövad inimesed. Kõike seda tehakse võltsi kliimakriisi ettekäändel. Ma ei kavatse kliimapettuse pärast oma lapsi toita inimeste loodud, rottide peal katsetatud, keemilise aine Bovaeri lihaga. Tesco/Aldi/Morrisons, tänan, ei."
Tehisaru Grok arvab Bovaeri kohta:
"Bovaeri võimalik kahju inimestele paistab olevat rohkem käitumise kui sisuline küsimus. Seda ei ole soovitatav külla kutsuda, aga kui seda siiski tehakse, siis tuleb olla valmis ärritumiseks ja kanda skafandrit."
Toimetas Karol Kallas