Võit! Briti Iseseisvuspartei juht Nigel Farage reageerib referendumi tulemustele. Foto: Geoff Caddick, AFP/Scanpix

Britid hääletasid 23. juunil toimunud ajaloolisel referendumil Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise poolt. Juba kõlab Euroopas hääli, et iseseisvusreferendum tuleks ka mujal läbi viia.

Eilsel rahvahääletusel pooldas EL-ist lahkumist 52 protsenti, liitu jäämist toetas 48 protsenti hääletanutest. Referendumil osales 72 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Suurbritannia Iseseisvuspartei liider Nigel Farage, kes veel eile õhtul pidas tõenäoliseks, et britid otsustavad napilt Euroopa Liitu jäämise kasuks, kuulutas võidukalt, et iseseisva Ühendkuningriigi kohale on tõusnud koidik.

EL-i jäämise vastu anti kõige enam hääli Põhja-Inglismaal ja Walesis, seevastu Šotimaal jäid peale EL-i jäämise pooldajad. Šotimaa esimene minister Nicola Sturgeon teatas referendumi tulemusi kommenteerides, et Šotimaa näeb oma tulevikku Euroopa Liidu osana. See võib tähendada seda, et šotlased hakkavad nõudma uut iseseisvusreferendumit.

Hollandi Vabaduspartei juht Geert Wilders. Foto: Michael Kooren, Reuters/Scanpix
Hollandi Vabaduspartei juht Geert Wilders. Foto: Michael Kooren, Reuters/Scanpix

Hollandi tuntud euroskeptiline poliitik Geert Wilders õnnitles britte uue iseseisvuspäeva puhul ja kutsus üles ka Hollandis läbi viima referendumit EL-i liikmestaatuse üle. "Eurofiilne eliit on saanud lüüa," teatas Wilders.

"Hollandlased väärivad samuti referendumit. Seetõttu nõuab Vabaduspartei referendumit Nexiti üle, Hollandi EL-ist lahkumise üle," lisas Wilders, viidates ühele küsitlusele, mille kohaselt soovib valdav osa hollandlastest sellekohast referendumit.

Prantsusmaa Rahvusrinde juht Marine Le Pen lubab samuti referendumit iseseisvuse üle. Foto: Ronald Zak, AP/Scanpix
Prantsusmaa Rahvusrinde juht Marine Le Pen lubab samuti referendumit iseseisvuse üle. Foto: Ronald Zak, AP/Scanpix

Prantsusmaa Rahvusrinde juht Marine Le Pen säutsus Twitteris lühidalt: "Võit!" Rahvusrinde asejuht Florian Philippot aga tviitis: "Inimeste vabadus saavutab alati võidu. Braavo, Ühendkuningriik! Nüüd on meie kord."

Alles kahe päeva eest lubas Marine Le Pen, et prantslased saavad oma referendumi EL-i jäämise küsimuses.

Saksamaa euroskeptilisse erakonda Alternative für Deutschland kuuluv Euroopa parlamendi liige Beatrix von Storch nimetas samuti referendumi toimumise päeva brittide iseseisvuspäevaks:

"23. juuni on ajalooline päev. See on Suurbritannia iseseisvuspäev. Rahvale esitati küsimus – rahvas otsustas. Euroopa Liit kui poliitiline ühendus on läbi kukkunud."