Foto: Scanpix

Kaminaga kütmine on viimase kümnendi jooksul brittide seas taas populaarseks muutunud ning veel enam viimase aja energiakriisi ja elukalliduse tõusu juures. Kuna puiduga kütmine tekitab õhusaastet, siis plaanib valitsus kehtestada 300-naelase trahvi puudega kütmise eest, mis saastab keskkonda. Kõige sagedasemaid rikkujaid ähvardab kriminaalkaristus.

Valitsus soovib ahjude „väärkasutamist" ja keskkonna saastamist ohjeldada, mistõttu on ka kõnealune muudatus plaanis, vahendab Daily Mail. Trahvida soovitakse eelkõige nende kaminate-ahjude omanikke, kelle küttekolded ei vasta riigi kehtestatud õhusaaste standarditele. 

Kõrge keskkonnaametniku Thérese Coffey sõnul peab valitsus harima rahvast selleks, et ei kasutataks vanu küttekoldeid ja märgi puid. „Me tahame, et inimesed teeksid asju õigesti," sõnas ametnik. 

Samas kõlavad ka kriitilised noodid selle sammu suhtes, mis osutavad plaani kaheldavale väärtusele keskkonnakaitse mõttes. Keskkonna, toidu ja põllumajanduse amet leiab, et küttepuudega köetavad küttekolded saastavad õhku arvatust oluliselt vähem, langetades esialgse hinnangu (38% kogusaastest) 17-le protsendile.

Kavandatava regulatsiooni kohaselt peaksid uued paigaldatavad kaminad ja ahjud kandma Ecodesign märki, mis tähendab, et ahi on kontrollitud sõltumatu labori poolt ja vastab keskkonnasaaste vältimise standarditele. Inglased võivad ka vanu ahje edasi kasutada, küll aga tuleb kasutada kuiva puitu ja arvestada keskkonnasaastega.

Toimetas René Allik