Bundestag Foto: Bigstockphoto

Alates tänasest pääsevad Bundestagi istungisaali ainult need parlamendiliikmed, kes on vaktsineeritud või hiljuti viiruse läbi põdenud ja kellel on ette näidata negatiivne testitulemus ehk 2G+ reegli alusel, kirjutab Welt.

Negatiivse testi tegemisest päästab tõhustusdoos või viiruse läbipõdenutel kaks vaktsiinidoosi. 

Parlamendiliige, kes ei ole vaktsineeritud, peab jälgima plenaar- ja komisjonide istungeid rõdult. Ka selleks on vaja ette näidata negatiivne test. Seni said vaktsineerimata parlamendiliikmed negatiivse testi korral istungitesaalis ja komisjonides parlamendi töös osaleda. 

Piiranguid põhjendab parlamendi direktor Lorenz Müller Omikroni tüve kiire levikuga ja vajadusega tagada parlamendi töö.  Lisaks peavad kõik kandma parlamendihoones senise kirurgilise maski asemel FFP2 maski.

Volker Boehme-Neßler Oldenburgi ülikooli avaliku õiguse õppetoolist on kriitiline sellise korralduse suhtes, sest see ründab parlamendiliikme õigusi, mis on talle põhiseadusega garanteeritud. "Pagendada negatiivse testiga rõdule ei pea ma vajalikuks, seega on [piirang] ebaproportsionaalne ja põhiseaduse vastane," sõnas Boehme-Neßler. 

Küsimus on selles, et see, kellel on negatiivne testitulemus, ei kanna viirust edasi. Seetõttu ei ole mingit põhjust vaktsineerimata inimesi teistest isoleerida. "Piirata põhiseaduslikke õigusi mõttetute meetmetega põhiseadus mingil juhul ei luba," konstanteerib Boehme-Neßler.

Augsburgi ülikooli avaliku õiguse ja meditsiiniõiguse õppetooli juhataja Josef Lindner ütleb, et "tegemist on massiivse rünnakuga mandaadi vabaduse vastu." Ja lisab, et saata vaktsineerimata, kuid negatiivse testiga parlamendiliikmed rõdule on arusaamatu, sest viirusel ei ole vahet, kas inimene viibib all istungisaalis või rõdul. 

Toimetas René Allik