CERN-i teaduse ja innovatsiooni kera ja 15-tonnine skulpuur "rändamine mõõtmatuses" CERN-i Genfi peakorteris Foto: Scanpix

Euroopa Tuumauuringute Organisatsioon lõpetab 30. novembril Ukraina sõja ettekäändel koostöö viiesaja Venemaa tuumateadlasega. 

Sadakond Venemaa teadlast on liitunud teiste riikide teadusasutustega, et jätkata teadustööd Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni (CERN) osakesteuuringute laboratooriumites, vahendab Swissinfo

Vastusena Venemaa sissetungile Ukrainasse otsustas CERN-i nõukogu 2022. aasta juunis, et lõpetab koostöö Venemaa ja selle liitlase Valgevenega ehk ei pikenda nende koostöölepinguid. Mõlemad riigid löövad CERN-i tegemistes kaasa viie aasta pikkuste lepingute kaupa. Valgevene leping lõppes käesoleva aasta 27. juunil ja Venemaa oma lõpeb 30. novembril.

CERN-iga teeb koostööd u 500 Venemaa teadusasutuste teadlast ja Valgevenest oli neid tosinkond. Alaliselt viibisid Genfis, kus asub CERN-i osakeste põrguti, siiski üksikud Venemaa ja Valgevene teadlased.

Venemaa CERN-ist kõrvaleheitmine tähendab, et teadusasutus jääb ilma 40 miljonist Šveitsi frangist (ca 43 miljonit eurot), mis kavatseti kulutada Suure Hadronite Põrguti (LHC) täiustamisele, mille tulemusel oleks 2029. aastaks olnud võimalik osakeste põrgatamist suurendada kolm korda. Lisaks kattis Venemaa LHC teaduseelarvest 4,5 protsenti, mis jääb nüüd teiste riikide kanda.

CERN-i nõukogu märgib otsuses siiski ära, et Venemaa kodakondsusega teadlastel on lubatud teadustöö jätkamine juhul, kui need ühinevad mõne teise riigi teadusasutusega.

Samas tegi CERN koostöö lõpetamise osas erandi Moskva lähistel Dubna linnas asuva Tuumauuringute Ühendinstituudi (JINR) teadlastele, kes jätkavad teaduskoostööd Šveitsis asuva teadusasutusega. Erand põhjustas väidetavalt Ukraina valitsuses ohtralt pahameelt. 

Varem on CERN lõpetanud koostöö ainult ühe riigiga, milleks oli 1993. aastal Jugoslaavia.

Venemaa on maailmas tuumauuringutes üks juhtivaid riike.

Toimetas Karol Kallas