Iisraeli tervishoiutöötaja manustab ortodoksele juudi mehele kolmandat Pfizeri vaktsiinidoosi. Jerusalem, 19.08.2021. Foto: Scanpix

Inimesi, kes on paranenud mõnest eelmisest Covid-19 pandeemia laine haigushoost, paistab nakatumine Delta variandiga ähvardavat vähem kui kahe Pfizer/BioNTechi doosiga vaktsineeritud inimesi, vahendab Bloomberg.

Seni suurima teadusliku analüüsiga, milles võrreldi loomulikku immuunsust – mis saadakse haiguse läbipõdemisest – ja ühe tänase kõige jõulisema vaktsiini pakutavat kaitset leiti, et haiguse läbi põdenud inimeste uuesti nakatumine leidis aset hulga harvemini, vahendab Bloomberg.

Iisraeli teadlaste uuringu tulemused on vastuolus mitmete varasemate uuringutega, mis näitasid, et immuniseerimised [st vaktsineerimine] tagavad parema kaitse kui haiguse läbipõdemine. Ära tuleb märkida, et need uuringud ei käsitlenud Delta varianti.

Delta laine ajal on nakatumiste hulk Iisraelis jõudnud rekordtasemeni. Must joon näitab päevast nakatumist, kollane seitsme päeva keskmist. Graafik: John Hopkinsi Ülikool

Uuringu tulemused on hea sõnum inimestele, kes on edukalt Covid-19 jagu saanud. Samas seavad need kahtluse alla arusaamise, et pandeemiast aitab jagu saada ainult immuniseerimine. Inimesed, kes olid süstitud kahe Pfizer/BioNTech doosiga nakatusid pea kuus korda suurema tõenäosusega sümptomaatilise haigusega kui inimesed, kes olid sellest paranenud. 

"Meie analüüs näitab, et loomulik immuunsus annab Delta variandi puhul kauem kestva ja tugevama kaitse nakatumise, sümptomaatilse haiguse ning haiglasse sattumise vastu," kinnitavad teadlased.

Analüüs näitas sedagi, et ka loomulik immuunsus aja jooksul kuhtub. Uuringu käigus mõõdeti ära, et vaktsineeritud inimesed said läbimurde-nakatumisega pihta 13 korda suurema tõenäosusega kui need inimesed, kes põdesid haiguse läbi käesoleva aasta jaanuaris või veebruaris.

Teadlaste sõnul paistab samuti, et isegi üksik vaktsiinisüst suurendab inimeste kaitset. Võimendavate vatsiinisüstide, mida just hakati Iisraelis inimestele manustama, pikaaegne mõju on teadmata.

Iisraeli teadlaste uuring on veel retsenseerimata.

Toimetas Karol Kallas