Donald Trump ja Xi Jinping kohtumas Osaka G20 tippkohtumise ajal, 29.06.2029 Foto: Scanpix

HotAiri toimetaja David Strom teeb ülevaate Ameerika Ühendriikide ja Hiina Rahvavabariigi kaubandussõjast ning leiab, et asi pole niivõrd majanduses, kuivõrd viimane ihkab maailmavõimu, mida Donald Trump sellele lubada ei taha. 

Hiina Rahvavabariigi ja Ameerika Ühendriikide vahelises tollisõjas teeb Pravda Media [Ameerika Ühendriikides kasutatav teisendväljend korporatistliku meedia kohta] pikki ülevaateid Xi Jingpingi vaprusest, tema suhtlemisest Euroopa riikide ja vähemtähtsate, kuid ühtekokku siiski oluliste arengumaadega ning kuidas ta Ameerika Ühendriikidele vastulöögi annab.   

Kõik see kõlab kokku, nagu Hiina RV käes oleks ohtralt trumpe, mida kaubandussõjas Ühendriikidega välja mängida.

Japan Times kirjutab:

"Hiina RV viis tsiviilvalitsuse "sõjaaja valmidusse" ja andis diplomaatidele käsu korraldada veetlemise rünnakuid, mille eesmärgiks on mõjutada kolmandaid riike, et need hakkaksid vastu Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi tollimaksudele." 

Kokku peaksid sellised artiklid jutustama loo: Trump on majandussõjas Hiina RV-ga hammustanud liiga suure tüki, mis ajab tal suu lõhki. Trumpi otsused mõjuvad Ühendriikide keskklassile õõnestavalt! Euroopa valib Ühendriikide asemel Hiina RV! Ühendriike ootab hukatus!

Hiina RV on vaenlase kaotuse nimel valmis kannatama kõike, kuni aasta otsa muru närimiseni välja.

Hiinlased omalt poolt teevad väga julget nägu ja kuni viimase ajani on igale Trumpi rünnakule vastanud samaga. See peaks näitama, et nad on vaenlase kaotuse nimel valmis kannatama kõike, kuni aasta otsa muru närimiseni välja. Hiinlastel on pikk plaan!

Kui see oleks ainult nii.

See kõik kõlab väga muljetavaldavana. Mõned pahased riigid on isegi teatanud, et need pöörduvad nüüd Hiina RV poole, kuna Trump lõi neile tollimaksudega noa selga.

South China Morning Post kirjutab:

"Hiina RV merekonteinerite broneeringud kukkusid kuni 60 protsenti, kuna tollimaksud teevad lõpu kaubavahetusele."

Ühendriikide närvis liitlased käituvad nagu oma vanemate peale vihased kuueaastased lapsed, kes ähvardavad kodust minema joosta.

Reaalsus on midagi muud. Ühendriikide närvis liitlased käituvad nagu oma vanemate peale vihased kuueaastased lapsed, kes ähvardavad kodust minema joosta. Isegi kui nad on Ameerika Ühendriikides väga pettunud, on need sellest siiski üdini sõltuvad ja on ise sellise saatuse omale valinud. Need riigid on sõjaliselt nõdrad ja nende Ameerika Ühendriikide eksporditurust sõltuvad majandused tõrguvad. Ameerika Ühendriigid, mitte nemad ise, kaitsevad nende mereteid. Kõik saavad samuti aru, et Hiina RV on kiskjalik maailmavõim ja ei ole usaldusväärne riik, millega majanduskoostööd arendada. 

Mõttekoda China Beige Book osutab:

"Eksperdid ütlevad, et Euroopa ja Hiina RV suhted toetuvad aastakümnete pikkusele tegelikkusele: Hiina RV turud on regulatsioonide koorma tõttu paljudele Euroopa Liidus suletud ja [Kommunistlik] Partei seisab Hiina RV eest … Euroopa Liidu kaubanduspuudujääk oli 2023. aastal 332 miljardit dollarit."  

Ameerika Ühendriigid ei moodusta maailma majandusest mitte ainult veerandit [rohkem kui 25 protsenti], mis on juba iseenesest muljetavaldav saavutus. See moodustab lisaks 40 protsenti maailma tarbimiskulutustest. Mitte ükski laiatarbekaupade tootja ei saa endale lubada selja pööramist Ameerika Ühendriikidele. Hiina RV võib olla küll ahvatlev turg, kuid see pole piisavalt suur, et isegi kübekese võrra teha tasa neid kaotuseid, kui USA peaks nende jaoks oma turu sulgema.  

Mis toob Hiina RV juurde.

Hiina RV saatkond Ameerika Ühendriikides: >USA algatas tollisõja, millega häiris maailmakaubanduse ja -turu tasakaalu. >Hiina RV vastas vajalike vastumeetmetega, et kaitsta oma õiguspäraeid huvisid ja tagada rahvusvaheline õiglus ja õiguskord. >Selleks, et päriselt läbi rääkida, peab USA: -lõpetama maksimaalse surve avaldamise taktika; -lõpetama ähvardamise ja väljapressimise; -pühenduma võrdsele, üksteist austavale dialoogile, mis teenib ühise kasu huvisid. 

Kõik selline jõuline kõnepruuk kõlab kenasti, kuid selle taha on peidetud karm reaalsus: Hiina RV majandus on üdini sõltuv Ameerika Ühendriikide tarbimisest. Kui neil on isegi teatud võim USA üle, nad võivad tekitada ajutisi probleeme seniks kui Ameerika Ühendriigid leiavad uued tarnijad, kuid viimase võim Hiina RV üle on määratult suurem. Isegi nende käes olevad Ameerika Ühendriikide võlakirjad on kahe teraga mõõk. Ühendriigid sõltusid siiani valitsuse võlakirjade müügis Hiina RV-st, kuid nagu kõlab tuntud vanasõna: kui pangale ollakse võlgu väike summa, siis pank omab võimu sellise laenaja üle. Kui pangale ollakse võlgu miljardeid, siis on võlgnikul võim panga üle.

Tollimaksud on juba Hiina RV jaoks hävitava mõjuga. Mitte ei saa olema, vaid juba on.

Ühismeedia kanal Project Constitution kirjutab

"Likviidsuse probleemid: Xi Jinping ei saa Donald Trumpi tollimakse "ära kannatada". Hiina RV majandus juba vaevleb tollimaksude tõttu probleemide küüsis ja avalikkuse rahulolematus suureneb. Douyinis, mis on Hiina RV versioon TikTokist, võib vaadata, kuidas kodanikud kritiseerivad valitsust selle jäiga suhtumise pärast tollimaksudesse ja mõned avaldavad isegi tänavatel meelt. Võimud ajavad selliseid meeleavaldusi jõuga laiali ja hävitavad materjali, mis osutab rahulolematusele. Paraku sellistest pingutustest pole väga kauaks kasu. Kui töötus ja toidupuudus levib, kasvab meeleheide ja inimesed muutuvad üha äärmuslikumaks. Hiina määratu sõltuvus USA turust annab viimasele trumbid kätte. Ameerika Ühendriigid saavad omale lubada oodata ära kuniks Hiina RV järele annab, sest siseriiklik rahulolematus hakkab varem või hiljem ähvardama president Xi võimu." 

Hiina RV valitsus näeb välja ja ongi üpris jõuline. Kuid üks asi võib olla ühekorraga hästi tugev ja hästi habras. See saab hästi hakkama hetkeni kui kildudeks puruneb. Vaadatagu keraamikat elik klaasi. Need materjalid ei paindu ega vedruta tagasi. Need toimivad kuni murdepunktini ja siis on killud taga.

Wall Street Journal kirjutab:

"Trumpi valitsus kavatseb käimasolevate tollimaksude läbirääkimiste käigus survestada Ameerika Ühendriikide kaubanduspartnereid, et need piiraksid oma läbikäimist Hiina RV-ga."

Hiina RV valitsust ei armastata, kuid seda sallitakse, sest see on tugev ja saab üldiselt hakkama oma peamise lubadusega: milleks on majanduskasv. Miljardid inimesed on pääsenud vaesusest nii kiiresti kui see on vähegi võimalik.

Tollimaksud on sellele strateegiale äärmiselt ohtlikud. Kui Trump peab oma sõnast kinni, siis Xi Jinpingi valitsus seisab silmitsi väga tõsise probleemiga. See pole probleem, nagu vahevalimiste kaotus või et kedagi ei valita ametisse tagasi. See kujutab ohtu tervele režiimile. Xi, kes seni paistis mugavasti oma kohast kinni hoidvat, seisab silmitsi oma võimu legitiimsuse kokkukukkumisega.

Hiina RV majanduslik mõjuvõim ja kaalukus maailmapoliitikas sõltub rahajõest, mis saab alguse Ameerika Ühendriikidest.

Hiina RV majanduslik mõjuvõim ja kaalukus maailmapoliitikas sõltub rahajõest, mis saab alguse Ameerika Ühendriikidest. Selle võimekus sõlmida kokkuleppeid riikidega, mis ei ole Ameerika Ühendriikidega vaenujalal on võimalik ainult tänu sellele, et viimane seda sallib ja on niisuguste sammude vastu seni – kui üldse – kasutanud ainult mõõdukat pehmet võimu.  

Donald Trump pole tujus, mis salliks Hiina RV mõju laiendamist. Selle näiteks võib tuua Panama kanali sadamate tehingud. Trumpi eesmärk pole niivõrd kanali omamine, kuivõrd piirkonnast Hiina RV mõju peletamine. Panama kanali vaidluste juures pole sihtmärgiks mitte Panama, vaid Hiina RV. 

Tõesti, suurem osa Trumpi näiliselt veidratest välispoliitika käikudest – Kanada kui 51. osariik ja Gröönimaa annekteerimine – on seotud tema püüdlustega hoida ära Hiina RV suurem mõju Arktikas.

Teavet selle kohta napib, kuidas läheb Hiina RV majandusel peale tollimaksude kehtestamist. Samas kui jälgida riigist lähtuvat sotsiaalmeedia lobavoogu, siis olukord paistab olevat masendav. Inimesed kulutavad poodides vähem raha. Ekspordiks mõeldud tooteid müüakse kiirmüügi hinnaga. Ettevõtted sulgevad uksi ja töötajatele jäetakse palgad maksmata. Hetkel on kõik kuulujuttude tasemel, kui tõenäoliselt on see tõsi. 

Kaubandussõda pole tore ühegi osalise jaoks ja kui Hiina RV-s valmistatud toodete hinnad kasvavad, siis tähendab see teatud probleeme ka Ameerika Ühendriikide inimestele. Olenemata sellest, mida Trump ise ja tema meeskond räägib. 

Kuid ükski neist probleemidest ei kujuta Ameerika Ühendriikidele, Trumpile või Vabariiklikule Parteile nende positsioone ähvardavat ohtu. Kõik läheb midagi maksma, kuid see hind on pikas plaanis talutav.

Hiina RV jaoks on lood hoopis teisiti. Seal on tegemist probleemiga terve režiimi jaoks, kuna neil jagub mõjutusvahendeid, millega USA-le vastata, palju napimalt. Hulga napimalt kui inimesed isegi arvata oskavad.

Kui Hiina RV oleks normaalne riik, oleks kõik see, mida Trump teeb, kohutav poliitika.

Loomulikult, kui Hiina RV oleks normaalne riik, oleks kõik see, mida Trump teeb, kohutav poliitika. Üldiselt rääkides on kaubanduspartneri majanduse hävitamine moraalselt küsitav ja mõjub ärile kohutavalt. Loomulikus olukorras otsiksid mõlemad pooled kokkulepet.

Paraku Hiina RV ja Ameerika Ühendriigid liiguvad sõjakursil ja tegemist saab olema väga suure paugutamisega. Xi Jingping on selle üheselt selgeks teinud ja tema sooviks on hoida USA majandust Hiina RV sõltlasena, et selle kaudu esimest alla suruda. 

Trump soovib sellised arengud tagasi pöörata.

Tõlkis Karol Kallas