Itaaliasse ja Kreekasse jõudvate illegaalide näol ei ole enamasti tegemist põgenikega, nagu sageli väidetakse, möönab isegi Die Welt.
Aastaid on Kreeka ja Itaalia kannatanud tugeva migratsioonisurve all Vahemerelt saabuvate nn paadipõgenike tõttu. Kreekas hakkavad hiljuti kehtestatud rangemad migratsioonireeglid ehk vaikselt vilja kandma, kuid Itaaliasse jõudvate illegaalide arv on uuesti kasvanud. Samas on neil inimestel väga väike lootus saada asüüli.
Jaanuari lõpus lubas Itaalia taas maabuda ühel erapäästelaeval, mille pardal oli 363 migranti. Laev lubati Itaalia sadamasse eeldusel, et Saksamaa ja teised EL-i liikmesriigid täidavad oma lubaduse ja võtavad osa pardal viibinud migrante oma riiki.
Samas oli Itaalia võtnud vaid mõni päev varem vastu 403 Vahemerelt päästetud migranti ja Itaalia siseministeeriumi andmetel jõudis jaanuaris Itaaliasse 1275 paadimigranti. Seda on kuus korda enam kui aasta varem (202 migranti) ja poole rohkem kui detsembris (589).
Itaaliasse jõudvate illegaalide näol ei ole enamasti tegemist põgenikega, nagu sageli väidetakse.
Itaalia siseministeeriumi sõnul olid jaanuaris merelt päästetud migrandid pärit peamiselt Alžeeriast, Elevandiluurannikult ja Bangladeshist. Kõigist neist riikidest saabujatest saab asüüli vaid 5% taotlejatest, seda nii Itaalias kui ka Saksmaal, kuhu paljud neist edasi liiguvad.
Üllatav on seejuures aga, et ehkki Liibüa kaudu liigub Euroopa Liitu hulgaliselt teiste Aafrika riikide põgenikke, on kodusõjas olevast Liibüast endast põgenikke väga vähe.
Tänu Itaalia kokkuleppele Liibüa rannavalvega on sealtkaudu liikuvate paadimigrantide arv vähenenud ja vähenenud on ka merel hukkunute arv. Samas kostub taas hääli, mis nõuavad operatsioon Sophia kordamist.
See tähendaks ametlikult päästelaevade saatmist Vahemerele, aga ka kaasa aitamist ÜRO relvaembargo rakendamisele Liibüas. Sophia taaskäivitamise poolt on eriti Saksamaa tipp-poliitikud, ettepanekut on toetanud nii Saksa kantsler Angela Merkel kui ka Saksamaa siseminister Horst Seehofer.
Ka Euroopa Komisjoni uus president Ursula von der Leyen on seda plaani kiitnud. Sammu vastu on selgelt Austria kantsler Sebastian Kurz, kes ütles Welt am Sonntagile: „Tegemist on läbinähtava trikiga tõmmata päästeoperatsioon Sophia ÜRO relvaembargo kontrollimise katte varjus uuesti käima. Ma ütlen väga selgelt: seda ei juhtu."
Möödunud aasta jooksul jõudis Itaalia rannikule 12 000 migranti, Kreekasse aga meritsi 60 000 ja maad mööda 13 000 migranti.
Samas ei tohiks jõuda Türgist üle Vahemere Kreekasse mitte ühtegi migranti – on ju EL-il Türgiga sellekohane leping ja EL on maksnud Türgile selle eest suuri summasid.
Kuid lepe ei pea ja Kreeka uus valitsus on otsustanud astuda vastusamme. Plaanitakse intensiivistada deporteerimisi, lisaks on valitsus lubanud luua nn kinnised migrandilaagrid ja ujuvad kaitsebarjäärid merele.
Allikas: Die Welt