Euroopa Keskpank tutvustas 13. juulil digieuro projekti hetkeseisu. Arendajate sõnul saab digieurot kasutada ilma internetiühenduse ja isegi pangakontota ning selle kasutamine oleks tasuta.
Digieuro näol on tegemist Euroopa Keskpanga (EKP) rahaga ja see hakkab kehtima terves euroalas. EKP juhi Christine Lagarde'i sõnul on "digieuro sisuliselt digitaalne sularaha", vahendab rahandusministeerium.
EKP digieuro üritusel osales ka Reformierakonda kuuluv rahandusminister Mart Võrklaev, kel oleks tema sõnul hea meel, kui digieuro saaks "koheselt kasutusele võtta".
Võrklaev kinnitas, et digieuro "tehingute puhul oleks andmete privaatsus pea samal tasemel sularaha maksetega". Väidetavalt pole uus digiraha mõeldud sularaha asendamiseks, vaid täiendamiseks.
Vaatamata agarale ettevalmistustööle langetatakse digieuro kasutusele võtmise otsus siiski alles käesoleva aasta oktoobris. Võrklaev ootab seda otsust "suure huviga".
Rahandusminister selgitab: "Digitaalne euro on elektroonilisel kujul keskpanga raha ja sellele kehtib keskpanga garantii ehk see on usaldusväärne maksevahend, mille väärtus ei muutu." Europiirkonna üldine hinnatõus, mis tähendab euro väärtuse vähenemist, oli mais 6,1 ja juunis on see ilmselt 5,5 protsenti. Eesti hinnatõus oli mais 7,7 protsenti.
Digieuro on otseselt seotud nutiseadmete ja erinevate kaardisüsteemidega. Tuntud digivaldkonna turvalisuse ekspert Mikko Hypponen on teinud põhimõtteliselt selgeks, et kui mingi asi on "nutikas", siis on see ka haavatav.
Toimetas Karol Kallas