Donald Trump USA Flordia osariigi Palm Beachi lennuväljal, 16.02.2025 Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump teatas ühismeedias, et tema juhtitud riik kavatseb kõikide maailma riikide igasugustele kaubandustõkenditele vastata samaga. Tema lubaduste teoks saades mõjutab see eriti rängalt Euroopa Liitu. 

Järgnevalt Trumpi avaldus:

Kaubandussuhetes olen ma otsustanud õigluse eesmärgil kehtestada vastastikused tariifid, mis tähendab, et milline riik iganes maksustab Ameerika Ühendriike, maksustame meie neid vastu. Ei rohkem ega vähem!

Sellise Ameerika Ühendriikide poliitika eesmärgil käsitletakse riike, kus kehtib käibemaksu süsteem, mis on palju suurem karistav tõkend kui tollimaksud, samamoodi kui tollimakse kehtestavaid riike.

Kaupade, toodete või mille iganes mõne teise nimega läbi kolmandate riikide saatmist, seda Ameerika Ühendriikidele ebaõiglase kahju tekitamise eesmärgil, ei kavatseta taluda. Lisaks arvestatakse riigipoolsete toetustega, mille eesmärgiks on Ameerika Ühendriikide arvelt majandusliku kasu lõikamine.

Samamoodi arvestatakse mitterahaliste tariifide ja kaubandusbarjääridega, mille mõned riigid on kehtestanud Ameerika Ühendriikide toodete nende valdustest eemal hoidmise eesmärgil ja mõnel juhul isegi ei lubata Ameerika Ühendriikide ettevõtetel seal tegutseda.

Ameerika Ühendriigid on võimelised arvutama täpselt välja, milline on selliste mitterahaliste kaubandustõkendite maksumus. Ameerika Ühendriikide lähenemine on õiglane [ühesugune] kõigi jaoks ja ühelgi riigil pole põhjust kaevelda.

Mõnel juhul kui riik tunneb, et Ameerika Ühendriigid kehtestavad liiga kõrged tollimaksud, siis kõik, mida nad tegema peavad, on nende endi Ameerika Ühendriikide vastu kehtestatud tollimaksude alandamine elik kaotamine. Mitte mingisuguseid tollimakse ei kehtestata juhul kui kaupu toodetakse Ameerika Ühendriikides.

Riike, kus kaupasid maksustatakse käibemaksuga, käsitlevad Ameerika Ühendriigid samamoodi kui tollimakse kehtestavaid riike.

Teised riigid, nii sõbrad kui vaenlased, on palju aastaid kohelnud Ameerika Ühendriike ebaõiglaselt. Kõnealune [uus] süsteem toob endissesse keerulisse ja ebaõiglasesse kaubandussüsteemi tagasi õigluse ning jõukuse.

Ameerika Ühendriigid on paljude aastate jooksul aidanud hulgaliselt riike ja selle kulud on olnud suured. Nüüd on käes aeg, et need riigid peaksid meeles järgnevat ja kohtleksid Ameerika Ühendriike õiglaselt – Ameerika Ühendriikide töötajatel peavad olema võrdsed tegutsemistingimused.

Ma andsin riigisekretärile, rahandusministrile ja Ameerika Ühendriikide kaubandusesindajale (USTR) juhised, et need teeksid kõik vajaliku kaubandussüsteemis samaga vastamise kehtestamise nimel!

Tõlkis Karol Kallas