Ameerika Ühendriikide 45. presidendi Donald Trumpi sõnul kavatsevad riigi demokraatide valitsus ja üks George Sorose rahadega ametisse saanud prokurör ta 21. märtsil vahistada.
Reedel, 17. märtsil, avaldas New Yorki korporatiivse meedia telekanal WNBC uudise, et Manhattani piirkonna prokuratuur valmistab koostöös riigi justiitsministeeriumiga (DOJ) ette president Donald Trumpi vahistamist. Arreteerimise põhjuseks arvatakse olevat Trumpi väidetav suhe seksitööstuse esindaja Stormy Danielsiga (kelle ametlik nimi on Stephanie Clifford) ja viimasele makstud vaikimisraha. Trump eitab suhet Cliffordiga, vahendab Daily Signal.
Laupäeval kirjutas Trump sotsiaameedias:
"Ebaseaduslikud lekked korrumpeerunud ja väga politiseeritud Manhattani piirkonna prokuröri kontorist, mis on lubanud vägivaldsel kuritegevusel jõuda linnas enneolematu tasemeni ja mida rahastab George Soros, osutavad, et kuigi ühtegi kuritegu pole ära tõestatud ja süüdistused põhinevad ühel vanal ning täielikult ümber lükatud (sealjuures paljude teiste prokuröride poolt) muinasjutul, osutavad, et kõige populaarsem Vabariikliku Partei [presidendi-] kandidaat ja endine Ameerika Ühendriikide president, arreteeritakse järgmise nädala teisipäeval. Avaldage meelt ja vallutage meie riik tagasi."
Väidetava arreteerimise täideviijaks on Manhattani mustanahaline prokurör Alvin Bragg. Daniels väidab, et ta osutas Trumpile teenuseid, mille tõttu maksti talle 2016. aastal 130 000 dollarit, et ta sellest ei räägiks.
Trump kaebas Danielsi säherduse jutu kohtusse ja oma kehaga raha teeniv naisterahvas pidi presidendile laimamise eest maksma 300 000 dollarit valuraha. Danielsi esindas advokaat Michael Avenatti, kes täna istub klientide, sealhulgas Danielsi, petmise, nende tagant raha varastamise, väljapressimise ja maksukuritegude eest vangis.
Trumpi endine jurist Michael Cohen tunnistas kohtus, et ta maksis valimiskampaania rahadest Danielsile 130 000 dollarit. Trump maksis selle summa kampaaniakassasse tagasi. Coheni tunnistuse osas on kahtlusi, et temalt pressiti see tunnistus välja, et ta oma teiste süütegude eest saaks kergema karistuse. Mitmete juristide hinnangul pole Trump ise, ega Cohen antud juhul ühtegi valimiskampaania rahastamisreeglit rikkunud.
Vahetult enne arreteerimise postitust arvas Trump:
Meie riigist on saanud kolmanda maailma maa ja see on suremas. Äärmusvasakpoolsed anarhistid varastasid meie presidendivalimised, ja koos sellega meie riigi südame. Ameerika [Ühendriikide] patrioote arreteeritakse ja hoitakse loomade moodi vangis. Samal ajal lubatakse tänavatel hulkuda kriminaalkurjategijatel ja vasakäärmuslastest jõhkarditel, kellel lubatakse tappa inimesi ja põletada, mille eest neid keegi ei karista. Miljonid inimesed tulevad meie riiki üle avatud piiride, paljud neist vanglatest ja vaimuhaiglatest. Kuritegevus ja inflatsioon hävitavad meie elulaadi…"
New York Times kirjutas märtsi alguses, et tõenäoliselt esitatakse Trumpile süüdistus. Bragg kutsus vandemeeste kogu, mis hindab Trumpi süütegusid, kokku juba jaanuaris. Cohen andis neile tunnistusi märtsi kolmandal nädalal.
"Kui Trumpile süüdistus isegi esitatakse, siis tema süüdi mõistmine ja vangi saatmine on suur väljakutse. Süüdistus endise presidendi vastu sõltub järele proovimata ja sellest tulenevalt riskantsest juriidilisest teooriast, mille sisuks on keeruline seaduste omavaheline seostamine ja mille kõige tulemuseks oleks ainult madala taseme väärtegu. Kui Trump isegi lõpuks süüdi mõistetakse, siis oleks maksimaalne karistus neli aastat, kuid vanglakaristust ei peaks määrama," kirjutas Times.
Fox News kinnitab, et prokurör kohtub uuel nädalal jõustruktuuride esindajatega, et arutada Trumpi arreteerimise logistikat. Asjaosaliste sõnul näitab see, et Trumpi vahistamist peetakse üpris tõenäoliseks.
Vabariiklaste leeris on Trumpi võimalik vahistamine põhjustanud korraliku tormi. Kutsutakse nii meelt avaldama kui vaiksemal viisil protesteerima, nagu näiteks kõik korraga "grippi jääma" ja tööle mitte minema. Isegi paljud pisut mõistlikumad demokraadid nimetavad sellist plaani "hullumeelseks". Kuid Trump süüdi mõistetakse, oleks see esimene kord Ameerika Ühendriikide ajaloos.
Endine New Yorki kõrge politseiametnik John Cardillo kirjutab sotsiaalmeedias:
"New Yorki korrakaitseringkondade allikad räägivad, et Alvin Bragg pole ise nii tark, et orkestreerida Trumpi uurimist. Tegemist on ebapädeva esindusnäoga. Tema tegemistele ei pea tähelepanu pöörama. Kogu asja taga on Braggi asetäitja Meg Reiss. Ta on Sorosele lähedal seisev agent, pühendunud äärmuslane, kellel on märkimisväärsed üleilmsed sidemed. Reiss on inimene, tänu kellele on üle riigi ametisse saanud suur hulk [konservatiivide vastu] relvana kasutatavaid äärmuslastest prokuröre ja kelle mõju selles vallas pole võrreldav ühegi teise üksikisikuga."
Ameerika Ühendriikides on prokurör poliitiline amet ja neid valitakse ametisse samal viisil kui poliitikuid. Prokurörid korraldavad valimiskampaaniaid ja suurem kampaaniaraha tähendab tavaliselt paremaid valimistulemusi. Mille pärast on vasakäärmuslaste süsteemis tähtis koht "heategijatel", nagu Soros, Bill Gates ja Jeff Bezos. Prokuröridel on märkimisväärsed võimalused kujundada kohalikke olusid ja suurte maakondade ning linnade puhul terve riigi poliitilist elu. Antud olukorda nimetatakse "poliitilise süsteemi erapoolikuks allutamiseks pahemäärmuslikule ideoloogiale justiitsvaldkonna kaudu" (Judicial Capture). Nagu näitab käesolev uudis ja Eestis kaporatuuri riigipööre.
Toimetas Karol Kallas