Mario Draghi Foto: Bigstockphoto

Itaalia peaminister ja endine Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi sõnas ettekandes EL parlamendile, et EL aluslepinguid tuleb vajadusel muuta, vahendab ERR.

Draghi sõnas EL parlamendile esinedes, et EL-il tuleks liikuda "pragmaatilise föderalismi" poole, et muuta tõhusamaks ühist majandus-, energia-, kaitse- ja välispoliitikat. "Kui see nõuab Euroopa Liidult lepingute muutmise protsessi alustamist, peaksime seda tegema," ütles Draghi.

"Peame saama üle ühehäälsuse põhimõttest, mis viib üksteise vastu suunatud vetodeni, ja liikuma kvalifitseeritud häälteenamusega tehtud otsuste poole," peab Draghi oluliseks loobuda senisest põhimõttelisest ühehäälsuse printsiibist oluliste küsimuste lahendamisel.

"Euroopa, mis on võimeline tegema kiireid otsuseid, on Euroopa, mis on oma kodanike ja muu maailma jaoks usaldusväärsem," usub Draghi. 

Kvalifitseeritud häälteenamuse põhimõtte kehtestamisel oleks otsuste vastu võtmisel edaspidi vaja 15 riigi nõusolekut 27-st, ühtlasi teeks see võimatuks ühel või teisel riigil otsuseid blokeerida. 

Toimetas René Allik