Ecuadori Rahvusassamblee otsustas teisipäeval säilitada seni kehtinud kaitsed sündimata lastele, hääletades maha eelnõu, mis oleks võimaldanud sünnieelselt tappa vägistamise tulemusena eostatud või väärarenguga lapsi, vahendab LifeSiteNews.
Eelnõu abordi dekriminaliseerimiseks ei suutnud koguda Ecuadori Rahvusassamblees vajalikku 70 häälelist toetust ning hääletati 59 saadiku poolt maha, kuus jäid erapooletuks. Vastuvõtmise korral oleks eelnõu muutnud Ecuadori 2014. aasta karistusseadustiku paragrahvi 150, mis näeb ette karistused emadele, kes tahtlikult aborteerivad oma sündimata lapse või lubavad mõnel teisel isikul seda teha.
Süüdimõistmise korral ootaks neid praeguse seaduse kohaselt ees kuni kaheaastane vanglakaristus. Abortide puhul, mis lõppevad ka ema surmaga, võib abordi sooritajat ees oodata aga kuni 16-aastane vanglakaristus.
Abort on riigis hetkel lubatud juhtudel, kus ema elu või tervis on ohus või vaimupuudega naise vägistamise korral. Ecuadoris käsitletakse vägistamisena ka seksuaalakte 14-aastaste ja nooremate tüdrukutega.
Pärast eelnõu mahahääletamist ründasid abordiaktivistid, kes olid valdavalt noored naised, parlamenti turvanud politseid. Kui meeleavaldajad üritasid läbi murda hoone ette püstitatud traataiast, oli politsei sunnitud vastama pisargaasiga.
Protestijad, kes kandsid Ladina-Ameerika abordiliikumise sümboliks saanud rohelisi kaelarätikuid, heitsid politsei suunas nii solvanguid kui ka kive. Mõned viskasid parlamendihoone pihta koguni põlevaid tõrvikuid. Teised kandsid aga plakateid loosungitega "tüdrukud, mitte emad" ja "võtke oma Roosipärjad meie munasarjadelt".
Parlamendihoone ette kogunesid ka kristlased, kellel olid kaasas oma plakatid abordivastaste loosungitega "Abort: uus süütalaste tapmine" ja "Kui Jumal annab mulle elu, siis kes oled sina, et seda mult ära võtta?"
Abordivastaste leeris seisis ka katoliiklik organisatsioon Perekond, Traditsioon, Eraomand (Tradition, Family, Property – TFP), kelle võitluskaaslaseks rahvusvahelises kultuurisõjas on ka Eestis tegutsev Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks.
"Seadusandjad on austanud rahva soove," kommenteeris eelnõu tagasilükkamist Ecuadori abordivastane aktivist Amparo Medina. "See on võit sündimata lastele, kellel on nüüd õigus elule."
Esmaspäeval liitusid katoliiklased evangeelsete kristlastega, et ühiselt abordipiirangute alalhoidmise eest palvetada ning eelmisel nädalal kutsus Ecuadori katoliiklike piiskoppide konverents parlamenti üles sündimata inimelu kaitsma.
"Palun ärge tehke kohutavat viga, et võtate vastu seaduse, mis seadustab abordi kuriteo veel neljal juhul: vägistamine, verepilastus, loote väärareng või tahtevastane viljastamine. Võtke arvesse, et kui [laps] on üsas, siis ta on seal, kuna ta on elus. Ärge mõistke sündimata lapsi surma," seisis piiskoppide ühispöördumises.
Piiskopid kinnitasid ka katoliku kiriku pühendumist last ootavate emade abistamisele ja nõustamisele, öeldes, et kirik tahab, et rasedad naised teaksid, et "nad on väärt niivõrd palju, et me võitleme nende ja nende sees elava lapse elu eest".
Samas ei olnud abordieelnõu vastu kõik peavoolu kristlikud denominatsioonid. Näiteks Evangeelne Luterlik Kirik ja Kristuse Ühendkirik (United Church of Christ) kutsusid saadikuid üles eelnõu poolt hääletama, kuna nende väitel ei mainita Piiblis aborti [kuigi seal on igasugune tapmine üheselt ja kategooriliselt keelatud – toim].
Prominentne abordiorganisatsioon Rahvusvaheline Pereplaneerimise Liit (International Planned Parenthood Federation, IPPF) mõistis aga abordieelnõu tagasilükkamise hukka, kuna nende sõnul seab riigi abordikeeld naiste elud ohtu.
Toimetas Martin Vaher