Vangla. Foto: BigstockPhoto

Šveitsi kahekojalise parlamendi ühe osana funktsioneerivale riiginõukogule hiljuti esitatud ettepanek näeks ette, et Šveitsi riik omandaks peagi õiguse nõuda oma jõukatelt vangistatud kodanikelt kulude kompenseerimist nende vangistusega seotud kulude katmise eest.

Daniel Sormann, parempoolse erakonna "Genfi kodanike liikumine" saadik, esitas märtsis seadusandlikule kogule ettepaneku, et "märkimisväärse rahalise võimekusega" kinnipeetavad peaksid kandma ise oma vangistuse kulud – sealhulgas ka ravikulud.

Sormanni sõnul leevendaks välja pakutud meede riigi maksumaksjate koormust, edendades samas isikliku vastutuse põhimõtet. 

„Iga vang maksab riigile keskmiselt 300–400 franki (315–418 eurot) päevas ehk rohkem kui 10 000 franki kuus – ning seda kõike maksumaksjate kulul," teatas Sormann. 

„Ei ole õigustatud, et suure varanduse või sissetulekuga vangistatud inimesi peaks riik täielikult toetama, samal ajal kui ausad kodanikud peavad ise hakkama saama," lisas ta.

Kuigi ettepanekus ei ole täpsustatud täpseid rahalisi piirmäärasid, näeb Sormann ette, et meede kehtiks nende isikute suhtes, kes teenivad aastas üle 150 000 frangi (157 000 eurot). 

Ettepanekus on välja toodud kaks maksemehhanismi: kohustuslik mahaarvamine vangistuse ajal või astmeline tagasimaksekava vabastamisel neile, kellel puudub vahetu likviidsus. Samuti sätestatakse ettepanekus, et kinnipeetavad peaksid rahastama ise oma ravikindlustust, ravi ja ravimeid vanglas viibimise ajal.

Toimetas Adrian Bachmann