Tööline Ukraina Bojarka gaasijuhtme juures tööd tegemas Foto: Scanpix

Euroopa Liidu instantsidest lekkinud dokument osutab, et eeloleval talvel võivad energiahinnad oluliselt tõusta ja liikmesriikidel soovitatakse valmistada ette „halvimateks stsenaariumiteks".

Euroopa Liidu riike võivad Ukraina-Vene gaasilepingu lõppemise tõttu tabada kõrged energiahinnad, märgib Politico. Käesoleval aastal lõppeb 2019. a. sõlmitud viieaastane Ukraina-Vene gaasileping, mis on toiminud sõja kiuste ja taganud lisaks Ukraina enda gaasivarudele ka gaasi transiidi Euroopasse. 

Ukraina on 31. detsembril 2024 lõppeva lepingu kohta ütelnud, et nad ei kavatse seda pikendada. Sama seisukohta jagab ka EL-i energiavolinik Kadri Simson, et Euroopa Komisjonil „puudub huvi" lepingu pikendamiseks. 

See tähendab, et EL kaotab 5% gaasiimpordist, mis peamiselt mõjutab kõige enim Kesk- ja Lõuna-Euroopa riike. Aura Sabadus ICIS majandusuuringute ettevõttest sõnas, et löögi alla sattuvad eeskätt Austria, Ungari ja Slovakkia. 

Hakates gaasi mujalt ostma, peavad Euroopa riigid, mis on seni saanud kasutada Venemaalt pärit gaasi, arvestama oluliselt kõrgemate hindadega, kuna kallineb nii sisseostuhind, transiit kui ka ladustamine. 

Tegemist on poliitiliselt väga sensitiivse teemaga, mis on samas ka kaoses ja selgusetuses, mis tegelikult edasi saab. Slovakkia peaminister Robert Fico viibis jaanuari lõpus Ukrainas ja pärast kõrgetasemelisi kohtumisi andis ta meediale sõnumi, et „Ukraina-Vene gaasileping tõenäoliselt siiski jätkub". 

Kuigi Ukraina ametiisikud lükkasid Fico teate ümber, ei ole Politico allikate kohaselt asjad nii must-valged ja kuluaarides käib transiidi jätkamiseks töö edasi. „Meil on tõesti muresid," ütles Politicole ametnik, kes palus tagada oma anonüümsus, et teemast vabalt rääkida. „Kui Ukraina gaasitransiit peatub, siis on meie gaasivarustuskindlus väga suures ohus," lisas ametnik. 

Euroopa energiahinnad on võrreldes USA ja Hiina gaasihindadega oluliselt kõrgemad ja see on omakorda viinud Euroopa majanduse langusesse. Ukraina gaasitransiidi lõppemisel on otsene mõju Euroopa majanduse käekäigule ja ekspordile. 

Toimetas René Allik