Eestis on ühena esimestest riikidest maailmas asutud testima koroonaviiruse vastast immuunsust tõestavaid nn digitaalseid passe. Rahvusvahelise meedia tähelepanu äratanud algatuse taga on rida mõjukaid Eesti ettevõtteid ja suurärimehi.
Immuunsuse passid võimaldavad koguda koroonaviiruse testide tulemusi, mida inimesed saavad näiteks oma tööandjatega jagada, kasutades selleks ajutist koodi, kirjutas Reuters.
"Passi eesmärgiks on vähendada hirme ja stimuleerida ühiskondi ka pandeemia jätkudes oma eluga edasi minema," rääkis Reutersile Transferwise'i asutaja, üks Eesti rikkamaid inimesi Taavet Hinrikus. Transferwise on ettevõte, mis tegeleb rahvusvahelise valuutavahenduse teenuse pakkumisega.
Hinrikus kuulub aprilli lõpus immuunsuspassi loomiseks asutatud MTÜsse Back to Work. Lisaks temale on Äripäeva andmetel MTÜ juhatuses veel ettevõtte Elevate asutaja ja juht Liis Narusk, rahapesu vastastele IT-lahendustele keskenduvas idufirmas Salv töötav endine Swedbanki Eesti juht Robert Kitt, Uku Markus Tammet, produtsent Tarmo Krimm ja küberturbefirma Guardtime Health üks juhtidest ning varasem sotsiaalministeeriumi e-teenuste asekantsler Ain Aaviksoo.
Back to Worki immuunsuspassi on juba testima asunud toidutootja PRFoods ja Radissoni hotellikett. "Püüame leida lahendusi, mis võimaldaks meie töötajatel tööle naasta ja kliendid taas meie hotellidesse ööbima tuua," rääkis Radisson Blu Sky juht Kaido Ojaperv.
Eesti juurtega IT-firmal on teema vastu suur huvi
Guardtime on 2007. aastal Eestis asutatud IT-firma, mille peakorter on tänaseks Šveitsis Lausanne'is. Peamiselt tegeleb ettevõte andmeturvalisuse lahendustega, kasutades selleks plokiahela tehnoloogiat, mis peaks tagama andmete usaldusväärsuse ja kaitse manipulatsioonide eest.
Ettevõtte ampluaa on lai – alates veebruarist teeb Guardtime koostööd ka näiteks USA sõjatööstusettevõtte Lockheed Martiniga. Mullu mais asus ettevõtte strateegiajuhina tööle ekspresident Toomas Hendrik Ilvese poeg Luukas Ilves.
Forte kirjutas täna, et digitaalse immuunsuspassi meeskond teeb koostööd ka teise Eestis arendatava digilahendusega, mis aitab võidelda epideemiatega – nimelt digitaalse immuunsustaskuga.
Seda projekti veab samuti Guardtime, ent Maailma Tervishoiuorganisatsioonile (WHO) on ideed tutvustanud ka riigikantselei diginõunik Marten Kaevats. Immuunsustasku põhiline idee on selles, et inimene saaks esitada enda kohta käivat usaldusväärset infot turvaliselt ja teine pool, olgu selleks kes tahes, saaks seda usaldusväärselt kontrollida.
Tasub meenutada, et praegu Guardtime'is töötav Ain Aaviksoo pidi 2018. aasta märtsis sotsiaalministeeriumist kokkuleppel kantsler Marika Priskega lahkuma pärast seda, kui vaatamata viie miljoni euro kulutamisele ei saanud asja sotsiaalkaitse infosüsteemi uue versiooni SKAIS2 arendamisest.
Toimetas Jaanus Vogelberg