Ürituse plakat. Foto: Facebook

Laupäeval, 20. juunil peaks Tallinnas Vabaduse väljakul toimuma Black Lives Matter ehk “Mustanahaliste elud on olulised” meeleavaldus. Üritusele on end tulijaks märkinud aga kordades rohkem inimesi, kui praegused koroonaviiruse tõkestamiseks mõeldud reeglid seda lubavad.

Facebookis on uudise avaldamise hetkeks ürituse vastu huvi üles näidanud 1500 inimese ringis, kindlalt end osalema märkinud aga 507. Kestma peaks see kella kahest viieni päeval. Üritust korraldavad Helen Bender ja Gätriin Hobta. Tegu on mullu Kuusalu keskkooli lõpetanud klassiõdedega.

Korraldajate sõnul on ürituse eesmärk avaldada toetust Ameerikas olevatele protestijatele, kes “seisavad mustanahaliste inimõiguste eest”. “Me kõik oleme inimesed ja Ameerikas praegu aktuaalne rassismiprobleem on kohane ka mujal maailmas, kaasa arvatud Eestis,” kirjutatakse ürituse tutvustuses.

Korraldajad kutsuvad üles süütama küünlaid nende mustanahaliste mälestuseks, kes on kaotanud elu või saanud vigastada oma nahavärvi pärast. “Oodatud on kõik teemakohased sildid, lipud, soovituslik on kaasa võtta süütamiseks küünlaid/ lilli,” seisab ürituse lehel.

Korraldajad kutsuvad üles arvestama ka koroonaviiruse levikuga tõkestamise nn 2+2 reegliga. “Meie meeleavalduse/toetuse eesmärk pole kedagi mingil moel kahjustada, seega palume jälgida hügieeninõudeid!” kirjutavad nad.

Tallinna linnakantseleist öeldi Objektiivile, et nemad säärasest plaanist midagi ei tea. Objektiiv on mõlema korraldajaga ühendust võtnud, kuid pole seni veel vastust saanud. Politseist öeldi aga Objektiivile, et meeleavalduse teade on neile registreerimiseks edastatud.

“Avaliku koosoleku teade laekus meile 3. juunil. Korrakaitseseadusest tulenevalt peab koosoleku korraldaja koosoleku pidamise kohta teatama prefektuurile hiljemalt neli tööpäeva, kuid mitte varem kui kolm kuud enne koosoleku pidamise päeva. Tulenevalt vabariigi valitsuse korraldusest nr 172 on koosoleku korraldajal kohustus tagada vabariigi valitsuse kehtestatud õigusakti täitmine, st ka 2+2 reegli järgimist ja inimeste piirarvu järgimist,” märkis Põhja prefektuuri korrakaitsebüroo politseikapten Urmas Tuisk.

Nimetatud korralduse kohaselt ei tohi aga kuni 1. juulini õues toimuval avalikul koosolekul osaleda üle saja inimese. Hiljem võib osalejaid olla kuni tuhat.

Eile avaldas Elu24 pildid sellest, kuidas Balti jaama tunnelisse ja turuhoone juurde on soditud “protestijatele toetust avaldavad grafitid”. Näiteks on soditud lühend ACAB ehk All Cops Are Bastards, mis eesti keeles tähendab “Kõik politseinikud on tõprad”.

Toimetas Jaanus Vogelberg