Foto: Bigstockphoto

Võrreldes 2022. aasta juuliga vähenes Eesti eksport jooksevhindades 26%, aasta lõikes on Eesti eksport vähenenud 29%. 

„Eksport langes 2021. aasta tasemele ja kaubavahetuse puudujääk on selle aasta suurim," märgib analüütik Jane Leppmets Statistikaameti uudistes. „Seega on ekspordi vähenemine märgatav. Oluliselt vähenes kaubavahetus just Euroopa Liidu väliste riikidega – eksport 42% ja import 54%."

Juulis eksporditi kaupadest enim elektriseadmeid (14% koguekspordist), transpordivahendeid (12%), põllumajandussaaduseid ja toidukaupu (11%) ning puitu ja puidutooteid (11%). 

Suurimaks ekspordipartneriks oli Eesti jaoks Soome (15% koguekspordist), järgnes Läti (14%) ja Leedu (9%). Soome eksporditi enim elektriseadmeid, Lätti mineraalseid tooteid ja elektrienergiat ja Leedusse transpordivahendeid, sh sõiduautosid. 

Kevadel osutasid valitsuskoalitsiooni ministrid, et sügisel hakkab Eesti majandus taastuma, kuid olukord on risti vastupidine. Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja peadirektori Mait Paltsi sõnas Postimehe vahendusel, et tänavu on teises poolaastas oodatud taastumise asemel majandus hoopis langenud ja eksport kukkunud. „Maksud ja eelarve on miski, millega oleks pidanud tegelema juba aastaid tagasi – oleme ka korduvalt öelnud, et elame üle oma võimete ning lahenduseks on kas kulude kärpimine või maksutõusud. Mõlemad on ebameeldivad ja seda eriti majanduslanguse ajal. Praegune ajastus on halvim võimalikest, et makse tõsta."

Toimetas René Allik