Eesti Energia kaevandus Ida-Virumaal Foto: Scanpix

Eesti Energia lõpetab äritegevuse Ameerika Ühendriikides. Kontsernile kuulub  Utah' osariigis maa koos 3,5 miljardi tonni põlevkiviga.

2011. aastal omandas Eesti Energia USA põlevkivikaevandusega tegeleva ettevõtte Oil Shale Exploration Company. Eesti Energial oli eesmärgiks arendada Utah'osariigis paiknevate varude baasil välja põlevkivitööstus võimsusega kuni 57 000 barrelit põlevkiviõli päevas. 

„Eesti jaoks on tegemist unikaalse võimalusega pakkuda maailma ühele suurimale riigile seda, mida nad vajavad – tehnoloogiat, mis võimaldaks kasutusele võtta seni seisvad põlevkivivarud ja suurendada seeläbi riigi energeetilist sõltumatust," ütles toonane Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive. Liive sõnul oli projekt parim põlevkivi arendusvõimalus USAs, arvestades asukohta ja varusid, seni tehtud ressursi hindamist ja teostatavus- ja geoloogilisi uuringuid. Samuti tehti ära märkimisväärne töö suhete loomisel kohalikega. 

Projekti ettevalmistusperioodiks oli planeeritud 4 aastat ja ehituseks 3-4 aastat. Seega oleks tehas pidanud tööle hakkama ligi 3 aastat tagasi. 

Eesti Energia juhatuse liikme Raine Pajo selgituse kohaselt likvideeritakse esmajärjekorras neli Eesti Energiale kuuluvat ettevõtet, mis on osa suuremast likvideerimisprotsessist. Alles jäävad veel kaks ettevõtet, millest ühele kuulub ka Utah'osasriigis asuv maa, mida on kokku umbes paarsada ruutkilomeetrit. 

Pajo märkis, et Eesti Energia USA projekti koguväärtus on 31 miljonit eurot. Millise kahjumiga riigifirma projektist väljub, pole veel teada. „See sõltub, mismoodi me sealt lahkume, kuidas müük läheb. Aastase müügiprotsessiga võiks hakkama saada, siis oskame öelda, mis tulemusega sealt välja tuleme," selgitas Pajo rahvusringhäälingule. 

Toimetas René Allik