Eesti Pank hindab oma majandusprognoosis, et majanduslangus jätkub ja tööpuudus võib kasvada kümne protsendini.
Kui veel septembris prognoosis Eesti Pank, et järgmisel aastal majandus kasvab, siis uue prognoosi kohaselt majanduslangus jätkub.
„Majanduse seis on kehvem, kui me ise veel mõned kuud tagasi arvasime. See teeb ka inimeste eluolu keerulisemaks," sõnas Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik ERRi vahendusel.
Eesti Pank osutab, et lõppev aasta on kujunenud Eesti majanduse jaoks palju keerulisemaks ja majanduslangus kestab prognoositust pikemalt. Ettevõtete käibeid koduturul mõjutab inimeste ebakindlus tuleviku suhtes, mistõttu on hakatud rohkem kokku hoidma ja säästma.
Lisaks sellele on märkimisväärselt kahanenud eksport. Olulist rolli mängib sisendhindade tõus ja Ukraina sõjast tingitud mitmete seniste tarneahelate katkemine ning ärimudelite hääbumine. Paljud sihtturud, kuhu Eesti ettevõtted on oma tooteid ja teenuseid eksportinud, on Euroopa üldisest turust märksa kehvemas seisus.
Koos majandusliku ebakindlusega, lisaks ka stabiilsuse puudumisega maksunduses ja väliskeskkonnas, on vähenenud ka ettevõtete investeeringud. Seda mõjutavad lisaks kõrged intressimäärad ehk investeeritav raha on muutunud palju kallimaks.
„Eesti majandus on jõudnud vinduvasse, suhteliselt pikaaegsesse majanduslanguse episoodi, kus meil tuleb kogeda majanduse kahanemist kolm järjestikust aastat," märkis Rasmus Kattai Eesti Pangast.
Majanduslanguse mõju hakkab aina enam jõudma ka tööturule. Seni on ettevõtted püüdnud hoiduda töökohtade vähendamisest. Ühtlasi kahandab tööturu jahenemine ka palgakasvu.
Toimetas René Allik