Terviseameti pressikonverents 1. detsembril 2021. Foto: ekraanitõmmis

Eile õhtu andis immunoprofülaktika ekspertkomisjon loa hakata Eestis vaktsineerima ka 5-11-aastaseid lapsi, vahendab ERR. "Oleme siinkohal vägagi teadlikud sellest, et COVID ei ole lastel enamasti raske haigus, aga oluline on ka see, et laps saaks oma lapseelu edasi elada. Juba ainuüksi sellest lähtuvalt on siin kasutegur olemas," rääkis teadusnõukoja Irja Lutsar intervjuus Delfile.

Täpset väiksemate laste vaktsineerimise algusaega pole Irja Lutsari sõnul paika pandud, kuid vaktsiinid peaksid jõudma Eestisse pärast 20. detsembrit.

Lutsar soovitab lapsi igal juhul vaktsineerida, sest tema sõnul "pole praegu ühtegi uuringut, keda koroonaviirus ohustab ja keda raskelt ohustab", nagu vahendab Delfi. Lutsar ütles ühtlasi, et täpset laste vaktsiini formulatsiooni ta näinud ei ole ja tema teada on muudetud vaktsiini koostise abiaineid. 

"Oleme siinkohal vägagi teadlikud sellest, et COVID ei ole lastel enamasti raske haigus, aga oluline on ka see, et laps saaks oma lapseelu edasi elada. Juba ainuüksi sellest lähtuvalt on siin kasutegur olemas," rääkis Lutsar intervjuus Delfile.

Terviseameti pressikonverentsil 1.12.2021 sõnas immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige Marje Oona, et "vaktsiinid on praegu läbinud kliinilised uuringud ja vanuserühmas 5-11 aastat on vaktsiini tõhusus üle 90%. Andmeid, kui kaua selles vanuserühmas vaktsiinitõhusus kestab, ei ole, kuid saame tugineda USA andmetele, kus on vaktsineeritud ligi 4 miljonit last vanuses 5-11 eluaastat."

Ühtlasi kinnitas Oona, et vastavalt uuringutele on väikelaste ja eelteismeliste immuunsüsteem ergas ja laste vaktsiini mõte on eelnevalt antikehad ära õppida ja kujundada immuunvastus koroonaviirusele. Rääkides laiemalt vaktsineerimisest, leidis Oona, et "meil ei ole immuunsust selle viiruse vastu ja vaktsineerimine on tee sellest pandeemiast välja."

Sellest hoolimata lisas Oona, et väikelaste vaktsineerimiseks tehakse juba ettevalmistusi.

Rohelise tule väiksemate laste vaktsineerimisele on andnud ka Soome ja Läti, kirjutab ERR.

Toimetas René Allik