Aastani 2030 kavatsetakse rajada Eestisse merre tuuleparke palju rohkem kui seda on vaja Eesti enda elektritarbimise katmiseks. On oht, et riik ehk maksumaksja hakkab seisvatele tuuleparkidele peale maksma.
„Vaatame otsa meretuulele ja neile suurtele projektidele. Neid on palju ja igaüks ikka räägib 1000 megavatist. Eesti tarbimisprognoosi vaadates on seda liiga palju meie endi tarbeks. Kui vaatame laiemalt kogu Euroopat, siis neid riike, kes meie elektrit tarbida tahaksid, on ju küll. Küsimus on lihtsalt, kuidas elekter nendeni toimetada," selgitas ERRi vahendusel Tallinna Tehnikaülikooli energiamajanduse ekspert Hannes Agabus, et praegused ühendused teiste riikidega ei ole võimelised nii palju elektrit üle kandma.
Sarnane mure on ka Suurbritannias, kus Šotimaa ja Põhja-Inglismaa tuulikutest ei jõua elektrienergia piisaval määral Lõuna-Inglismaa tarbijateni. Mullu maksis Briti maksumaksja 215 miljonit naela, et tuulikud kaablite ülekoormuse vältimiseks seisaksid.
Meretuuleparkide arendajate ambitsioon on elektrienergia eksport, kirjutab ERR. Paraku ei ole selge, kas selleks vajalikud kaablid suudetakse rajada ja kes selle eest maksab.
Toimetas René Allik