Märulipolitsei 2010. aasta 5. mail Ateena kesklinnas pangakontori ees, kus süütepommi tõttu said surma kolm töötajat. Foto: Scanpix

Tšehhide teatel tuleks neile enne euroga liitumist tagada vabastus Kreeka abipakettide rahastamisest.

Ühisraha kasutuselevõtu "kaalumine on meie jaoks keerukas ajal, mil me automaatselt peaksime täitma otsuseid… millesse ei olnud kaasatud ei Tšehhi kodanikud ega poliitikud," ütles Tšehhi Euroopa asjade riigisekretär Aleš Chmelař.

Chmelař selgitas, et valitsus vajaks enne eurole üleminekut kinnitust, et neil ei ole tarvis hakata Kreeka laenude käendajaks.

Ka peaministri Andrej Babiši sõnutsi ei saa tšehhid "võtta tõsiselt eurole üleminekut, kui nad ei tea, kuidas eurotsoon katab oma vanad kohustused ning kuidas nad rakendavad reformi, millest nad sageli räägivad."

Võõrastades kreeklaste võlga pole Tšehhi tänaseni eurole ülemineku tähtaega paika pannud ning vastuseis võõrale rahale on rahva seas väga suur.

Mäletatavasti vallandus Kreeka võlakriis Wall Streeti krahhi järellainetuses aastal 2009 ning kujunes eurokriisi kui sellise keskmeks.

Kreeka sisemajanduse kogutoodang (SKT) kukkus keset Euroopa Liidu poolt kehtestatud kasinusmeetmeid 2014. aastaks 26 protsenti.

Esmaspäeval kirjutas Euroopa Komisjon, et eraldab Kreekale jälle 180 miljonit eurot abiraha, mis näib osutavat võimalusele, et toetusprogrammid kestavad edasi hoolimata otsusest panna päästepakettidele piir käesoleva aasta augustis.

Nüüd antakse Kreekale raha massiimmigratsioonist tuleneva humanitaarkriisi ja piiriprobleemide lahendamiseks ning praeguse seisuga ulatub see summa juba üle 1,5 miljardi euro.

Muuhulgas pakub Brüssel Kreekas "pagulastele… regulaarset sularahaabi."

Juhtkiri: unistus uuest põhjamaast ehk kuidas vaene Eesti rikast Euroopat päästab