EKRE noorteliikumise Sinine Äratus esimees Ruuben Kaalep osales laupäeval, 12. novembril, Poola parlamendihoones toimunud Euroopa rahvuslike jõudude tippkohtumisel, mille peakorraldajaks oli Rahvusliku Liikumise (Ruch Narodowy) parlamendisaadik Robert Winnicki. Lisaks Eestit esindanud Kaalepile osales konverentsil organisatsioone Rootsist, Lätist, Tšehhist, Slovakkiast, Hollandist ja kaugemalt.
Rahvuslaste rongkäik Varssavis
Konverents toimus päev pärast Poola iseseisvuspäeva rongkäiku, kus tänavu osales ka EKRE delegatsioon.
Reedel, 11. novembril, marssis rahvuslaste iga-aastasel rongkäigul Varssavi kesklinnas korraldajate hinnangul taas kord üle saja tuhande inimese. Poola iseseisvuspäeva auks korraldatav marss toimus tänavu seitsmendat korda.
Eestit esindasid rongkäigul Sinise Äratuse esimees Ruuben Kaalep, EKRE juhatuse liige Maria Kaljuste, Sinise Äratuse aktivist Kristjan Siimson ja EKRE liige Georg Kirsberg.
Lisaks kümnetele tuhandetele poola rahvuslastele külastasid rongkäiku paljud rahvuslased erinevatest Euroopa riikidest, nagu on kujunenud traditsiooniks. Külalisi oli muuhulgas Rootsist, Lätist, Leedust, Ukrainast, Tšehhist, Slovakkiast, Ungarist, Austriast, Prantsusmaalt, Itaaliast, Šveitsist, Hispaaniast ja Hollandist.
Paralleelselt marsiga toimus Varssavis antifašistide vastudemonstratsioon, kus osales paarkümmend inimest.
Konverents
Laupäevasel konverentsil keskendus ainsana kõnelejatest Ruuben Kaalep Ida-Euroopa geopoliitilistele küsimustele, mis tekitas publikus mitmesugust vastukaja. Ta rõhutas, et Euroopa rahvuslased ei saa Venemaad pidada oma liitlaseks, kuna tegu on imperialistliku riigiga. Muuhulgas kirjeldas Kaalep soome-ugri rahvaste rasket olukorda Venemaal.
Alternatiivina tõi Kaalep välja Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest iseseisva geopoliitilise bloki moodustamise idee. Selle eelduseks on Kaalepi sõnul aga sealse piirkonna etniliste konfliktide ületamine ja šovinismist loobumine.
"Kui maailma ähvardaks tulnukate sissetung, kas te ka siis keelduks koostööst oma ajalooliste vaenlastega?" küsis Kaalep Ida-Euroopa rahvuslastelt ja lisas, vihjates praegusele migratsioonikriisile:
"Euroopas käib praegu tulnukate sissetung. Ja me peame oma erimeelsustest üle saama ning tegema koostööd."
Eelkõige oli Kaalepi kriitika suunatud poola ja leedu, poola ja ukraina ning ungari ja slovaki rahvuslaste vahel valitseva vaenu suunas. Tema kõnele järgnenud diskussiooni käigus kinnitasid nii ungari kui slovaki rahvuslased valmidust teha immigratsioonikriisi osas koostööd ja mõistsid šovinismi hukka.