Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna Riigikogu fraktsioon võttis arvesse erakonna juhatuse, volikogu, lihtliikmete ning paljude toetajate arvamust ja ei toeta Kersti Kaljulaiu kandidatuuri.
Eesti presidendivalimiste hääletusvoorus 3. oktoobril võtab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna Riigikogu fraktsioon arvesse erakonna juhatuse, volikogu, lihtliikmete ning paljude toetajate arvamust, mille kohaselt ei peaks fraktsioon presidendi kiirkorras valimisega kaasa minema ega Kersti Kaljulaidi toetama.
Fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul küsis fraktsioon erakonna esindusorganite liikmete arvamust Kaljulaidi võimaliku toetamise kohta ning tagasiside nii neilt kui ka lihtliikmetelt ja toetajatelt oli Kaljulaidi kandidatuuri suhtes väga kriitiline.
"Eelkõige teeb rahvuskonservatiividele muret Kaljulaiu globalistlik maailmavaade. Meie erakonna ja toetajate jaoks on oluline tema suhtumine immigratsiooni, Eesti-Vene piirilepingusse ja kooseluseadusesse," ütles Helme.
"Olime alguses Kaljulaidi toetamise suhtes optimistlikumad, sest ka tema näeb Euroopa Liitu ideaalis rahvusriikide liiduna. Samuti olid teised võimuerakondade pakutud presidendikandidaadid meile erinevatel põhjustel vastuvõetamatud. Ent hilisemal kohtumisel Kaljulaidi ja fraktsiooni liikmete vahel sai selgeks, et meil on siiski märkimisväärseid maailmavaatelisi lahknevusi, millele me ei saa läbi sõrmede vaadata."
Helme märkis, et paljudele erakonnaliikmetele on vastukarva ka praegune presidendi kiirkorras valimine. "Presidendi amet on tava kohaselt poliitilise karjääri tipp, milleni peab kasvama läbi pikaajaliste kogemuste ja rahva usalduse ärateenimise. Praegu jääb Riigikogus Kaljulaidile toetusallkirjade korjamisest mulje, et presidendi ametikoht on erakondadevahelise kiirsobingu objekt, mille eesmärk on päästa Reformierakonna maine. Meie erakond ei pea õigeks selles sobingus osaleda."
Helme sõnul ei ole fraktsioon huvitatud, et Eesti lõputult presidenti valib. "Küll aga poleks mingi katastroof, kui Kaljulaid esmaspäeval piisavalt toetust ei leia ja valimine läheb valimiskokku. Valimiskogu kandepind on laiem ning lisaks on siis nii Kaljulaidil või mõnel uuel kandidaadil piisavalt aega oma isikut ja maailmavaadet kogu rahvale tutvustada. Tõsi, rahvas võib olla kampaaniast väsinud, aga niinimetatud tagavarapresidenti ei taha meist järgmiseks viieks aastaks ilmselt mitte keegi."