Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu fraktsiooni saadikud ei anna oma poolthääli uue valitsuse moodustamiseks, sest on märke, et Eesti pääseb küll seisakust, aga vanade erakondade eestvedamisel hakatakse Eestit lükkama vales suunas, ütles EKRE riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme.
Helme nimetas uut valitsust kommenteerides positiivseks seda, et hulk EKRE valimislubadusi on jõudnud koalitsioonileppesse. "Valitsus on lubanud taastada top-up toetused põllumeestele, maksustada riigist väljaviidavat kapitali, tõsta tulumaksuvaba miinimumi, kehtestada regionaalsed maksuerisused, peatada aktsiisitõus ja arendada Eesti kaitsevõimet. Kõiki neid punkte toetab ka Konservatiivne Rahvaerakond," ütles Helme.
Samas ütles Helme, et uus valitsus astub seisakust väljumisel vaid pool sammu. "Esiteks meenutab uue võimuliidu moodustamine malenuppude ümberjagamist. Mängijad on ikka needsamad vanad kartellierakonnad, kes on aastaid rahva ees tüli ja leppimist näidelnud. Sisulise arengutõuke oleks valitsusele andnud uute poliitiliste jõudude kaasamine," ütles Helme.
"Uus valitsus on juba lubanud korda saata rida lollusi. Näiteks idee kaotada abielupaari ühine turudeklaratsioon, jätkata kahjulikku haldusreformi ning jätta tühistamata nn kahetooliseadus, mis lubab Riigikogu liikmel kuuluda kohalikku volikokku. Opositsioonis olles oli Keskerakond vastupidisel seisukohal. Uue valitsusega seoses on räägitud vasakpöördest. Aga tuleb silmas pidada, et vasakpoolsus ei avaldu nende puhul mitte maksupoliitikas, vaid rahvusriigi põhimõtete hülgamises."
"Sotside eestvedamisel on oodata, et hakatakse veelgi agressiivsemalt edendama globalistlikku multikultuurset sallivusagendat. Näen siin suurt ohtu ka eesti keelele, eelkõige kõrghariduses," lisas Helme.
Usaldust ei tekita ka ministrite valik, märkis konservatiivide fraktsiooni juht. "Eesti uus välisminister on inimene, kes on avalikult ja korduvalt mõnitanud nii USA president Donald Trumpi kui ka Brexitit pooldavaid poliitikuid. Tahaks näha, millise näoga [Sven] Mikser meie suurimate liitlastega nüüd asju ajama hakkab. [Andres] Anvelti nimetamine siseministriks teeb murelikuks eelkõige seetõttu, et just tema on olnud sotside vihakõne seadustamise idee häälekamaid eestkõnelejaid. Pole kahtlust, et vihakõne seadustamise ehk poliitilise opositsiooni suukorvistamise oht muutus just suuremaks."
Helme sõnul teeb ettevaatlikuks ka Mihhail Korbi nimetamine regionaalministriks. "Kuna Keskerakonna hääled on Virumaal, siis tekib küsimus, milline on tema huvi tegeleda ülejäänud Eesti äärealadega. Loodame, et Korbist ei saa vaid Ida-Viru ministrit."
Konservatiivne Rahvaerakond kavatseb toetada uue valitsuse eelnõusid riigikogus, kui need kattuvad konservatiivide programmiga või edendavad Eesti elu.
"Üldiselt aga võtame valitsuse suhtes äraootava ja skeptilise hoiaku ning asume juba homsest jälgima, et sigadusi ellu viima ei hakataks. Ühtlasi oleme valmis õpetama Reformierakonnale tööd opositsioonis," ütles Martin Helme.