Jevgeni Ossinovski. Foto: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix

Vastates konservatiivide arupärimisele soovahetuse regulatsiooni väljatöötamise kohta, märkis tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski, et Eestis praegu kehtiv regulatsioon ei arvesta inimõigusi ning Eesti rikub inimõiguste konventsiooni.

Veel eelmise, Taavi Rõivase juhitud valitsuse ministritena allkirjastasid koos sotsiaalministeeriumi juhtinud Jevgeni Ossinovski ja Margus Tsahkna juba 2015. aastal kooskõlastuse kavatsusele töötada välja regulatsioon transsooliste inimeste, kes tunnevad, et nende sooidentiteet ei lange kokku bioloogilise sooga, paremaks õiguste kaitseks.

Seoses sellega esitasid Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna saadikud Jevgeni Ossinovskile asjakohase arupärimise.

Euroopa kohustab

"Riik peab tagama kohase regulatsiooni, mis lähtub inimese õigusest oma sooidentiteeti määrata ning tagab inimesele väärika elu. Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee on kutsunud liikmesriike üles tagama transsooliste õigusi seeläbi, et neile väljastatakse nende valitud sugu kajastavad isikudokumendid ning ei eeldata enne seda mingite meditsiiniliste protseduuride läbimist, näiteks soovahetuse operatsiooni või hormoonravi," rääkis Ossinovski 9. jaanuaril riigikogus arupärimisele vastates.

Tervise- ja tööminister viitas ka ühele Euroopa inimõiguste kohtu lahendile, mis on ENPA otsusest siduvamgi. Ministri sõnavõtust selgus, et Euroopas on juba kolm riiki, kes kõnealuste nõuetega arvestavad – Malta, Iirimaa ja Taani.

Martin Helme: see on järgmine pealetung normaalsusele

Konservatiivse Rahvaerakonna saadikud, kuid samuti keskerakondlane Peeter Ernits ei nõustunud Ossinovski seisukohtade ja argumentidega.

"Ma peaks ütlema, et pea plahvatab sellise absurdi jutu peale, mida ma just kuulsin. Inimesed sünnivad kas meheks või naiseks, väga väikeste eranditega, kellel võib-olla on meditsiiniline probleem, et neil ei olegi selliseid sootunnuseid, mida me peame normaalseks. See, kui keegi tunneb muudmoodi, seda ei muuda. Riik ei tohiks neid inimesi, kellel on peas suur segadus, julgustada oma segadusega edasi minema, vaid peaks neile pakkuma hoopis teistsugust abi. Ütleme, et meditsiinilist abi, aga mitte sellist, millest teie räägite," ütles EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme riigikogu kõnepuldist Ossinovskile.

Helme jätkas: "Jah, meil on Eestis 30 või 40 inimest, kellel on pea nii sassis, et nad ei tea, kas nad on mehed või naised, või nad tahaksid olla keegi teine. Selle nimel on valitsuse alustanud järgmist pealetungi normaalsusele ja ebanormaalsuse normaalseks nimetamist. Minu seisukoht on täiesti selge: sotsiaaldemokraadid on saatanast. Mida ütleb minister nendele naistele, kelle WC-sse tulevad mehed, kes kuulutavad, et nad on naised? Mida ütleb minister nendele teismelistele tütarlastele, kelle koolis spordiriietusruumi tulevad teismelised poisid, kes kuulutavad, et nemad täna tunnevad, et nende sotsiaalne sugu on hoopis naine ja nad tahaksid nüüd naiste riietusruumis istuda? See on ju puhas sotsiaalne konstruktsioon, kulla tüdrukud, saage üle! Või mida teevad nende laste vanemad, kelle alaealistele lastele tulevad kommionud ligi, kes ütlevad, et see on sotsiaalne konstruktsioon, et ma olen mingisugune 40-aastane vanamees, tegelikult olen ma 6-aastane, mängime nüüd siin."

Martin Helme lisas, et keegi ei ole Euroopa inimõiguste kohtule andnud volitust defineerida, mis on sooline identiteet: "Mitte kunagi ei ole antud Euroopa Inimõiguste Kohtule õigust hakata riikidele peale suruma absurdseid, kahjulikke, ohtlikke, inimvihkajalikke, vasakäärmuslikke ideid, nagu seda on sooneutraalsus või sotsiaalne sookonstruktsioon. See lammutab normaalsust, see mõnitab normaalseid inimesi ja see võimendab haigete ja ebanormaalsete inimeste pretensioone tavalise normaalse toimiva ühiskonna vastu."

Äärmuslus ja vasakliberaalne revolutsioon

Samuti sõna võtnud EKRE esimees Mart Helme nimetas kõnealuste regulatsioonide ühiskonnale pealesurumist äärmusluseks.

"Tühine vähemus, mingisuguse grupi esindajad, mingi erakonnad ideoloogid suruvad kogu ülejäänud ühiskonnale peale väärtushinnanguid või väärtusetuse hinnanguid, mis on lõviosale ühiskonnast lihtsalt vastuvõetamatud. Ja mitte sellepärast, et ühiskonna enamus on sallimatu, vaid sellepärast, et ühiskonna enamus arvab, et selle probleemi lahendamiseks tuleb kasutada teistsuguseid, rahumeelsemaid ja ülejäänud ühiskonda mitte traumeerivaid viise. Aga meile pakutakse ühiskonda traumeerivaid viise ja see on äärmuslus, kõige ehedam äärmuslus," kõneles Mart Helme.

"See on vasakliberaalne revolutsioon ja rünnak normaalsusele," võttis veel üks EKRE fraktsiooni liige, Henn Põlluaas parlamendi kõnepuldist toimuva kokku.

Kõnealuse arupärimisega seotud sõnavõtte saab vaadata siit (alates 2h 25 min):